+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz
otevírací doba
Facebook
Že Božena Němcová nepatří do starého železa a může zaujmout i dnešní školáky, dokazuje kniha ilustrovaná komiksy, z níž přinášíme ukázku. Podtitul má příznačný: Očima kluka, který nechtěl číst Babičku.
Ojedinělá noční návštěva muzea v noci ze 19. na 20. června 2015 se vzpomínkou na spisovatelku. Promítání filmu Obrazy ze života Boženy Němcové za účasti režisérky Ljuby Václavové. Unikátní mapa překladů Babičky. Literární maraton nonstop čtení z Babičky.
Křest nového překladu Babičky 15. července 2014 na českém velvyslanectví v Nizozemsku za účasti překladatele Keese Merckse a členů Nadace Babička (www.babicka.nl).
Málokdo zřejmě tuší, že depozitář Muzea Boženy Němcové ukrývá, kromě mnoha dalších cenností, jeden zvláštní předmět – originál kamenné hlavy Barunky z Gutfreundova sousoší Babička s dětmi v Ratibořicích. Na hlavě jsou patrná četná poškození, ale i stopy po kulkách, které tam zanechali němečtí vojáci. Přesto je na první pohled jasné, že tento originál je zdařilejší a umělecky hodnotnější než kopie, kterou bylo nutné slavné sousoší nahradit. Jak se však hlava dostala do muzea a kam se poděl zbytek těla? To je historie téměř detektivní.
Budeme mít další Babičku - holandskou
Svou nejznámější knihu Babička začala Božena Němcová psát po smrti syna Hynka na podzim roku 1853 a dokončila v létě 1854. Vydání se ujal pražský tiskař a nakladatel Jaroslav Pospíšil a zvolil pro Babičku „nejspíše z finančních důvodů“ sešitovou formu.
Národní technické muzeum
Uměleckoprůmyslové muzeum
Památník národního písemnictví
Muzeum Náchodska
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Královéhradecký kraj
Státní zámek Ratibořice
Středisko volného času Bájo
Region Adršpach
Kudy z nudy