Bitva u České Skalice 28.6. 1866

ukázka z expoziceukázka z expozice ukázka z expozice 1866

Nová expozice bitvy u České Skalice roku 1866
Od 28. června 2021 je v Muzeu Boženy Němcové otevřena nová expozice nazvaná Bitva u České Skalice 28. 6. 1866, která vznikla u příležitosti jejího 155. výročí. Je umístěna v prostorách budovy, kde se do roku 2018 nacházela stálá expozice zrušeného Textilního muzea. Události této krvavé epizody prusko-rakouské války přibližuje ve dvou sálech více než 400 exponátů, z nichž se většina vztahuje přímo k bitvě u České Skalice. Převážná část tohoto souboru pochází z vlastních sbírek Muzea Boženy Němcové, ale zapůjčeny jsou také exponáty z dalších muzeí, institucí a zejména od soukromých sběratelů.

Po odborné konzervaci byly předměty umístěny do nových nebo upravených bezpečnostních vitrín. Vedle chladných a palných zbraní je možné zhlédnout jedinečné součásti tehdejší vojenské výstroje, dobové upomínkové suvenýry z bojiště, či soubor archeologických nálezů z válečných hrobů.

Průběh střetnutí popisují informační panely doplněné unikátními fotografiemi. Mnohé z nich jsou navíc digitálně upraveny a kolorovány z důvodu zvýšení jejich realistické podoby. Panely se rovněž věnují dramatickým událostem v České Skalici z pohledu civilního obyvatelstva a také vzniku a ochraně pomníků padlých v okolí města.

Expozice se bude postupem času doplňovat o nové exponáty a v plánu je také její rozšíření.

Projekt byl realizován pod záštitou ministra kultury České republiky Lubomíra Zaorálka, za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Města Česká Skalice. Uvedené subjekty se rovněž finančně podílely na vzniku jedinečného obrazového katalogu k expozici, který je možné zakoupit na pokladně Muzea Boženy Němcové.