Tajemství pomníku Babička s dětmi

Málokdo zřejmě tuší, že depozitář Muzea Boženy Němcové ukrývá, kromě mnoha dalších cenností, jeden zvláštní předmět – originál kamenné hlavy Barunky z Gutfreundova sousoší Babička s dětmi v Ratibořicích. Na hlavě jsou patrná četná poškození, ale i stopy po kulkách, které tam zanechali němečtí vojáci. Přesto je na první pohled jasné, že tento originál je zdařilejší a umělecky hodnotnější než kopie, kterou bylo nutné slavné sousoší nahradit. Jak se však hlava dostala do muzea a kam se poděl zbytek těla? To je historie téměř detektivní.

Položení základního kamene k pomníku v Babiččině údolí se konalo za účasti Aloise Jiráska 25. července 1920. Odhalení pomníku, za jehož autora byl vybrán Otto Gutfreund, bylo naplánováno na  9. července 1922 a stalo se velkou národní slavností. Několik dní předtím však celou akci málem zmařila nečekaná událost. Při převozu již hotového sousoší z Prahy vagon u Libně vykolejil a celá skupina postav vypadla,  při tom se Barunce urazily nohy.

Narychlo tedy musela být zhotovena nová socha a poškozenou odkoupil továrník Josef Sochor ze Dvora Králové. Socha Barunky poté celá léta stávala v parku jeho vily vedle továrny. Za války se však textilka změnila v Junkersovy závody a vilu obsadili vojáci gestapa, kteří se jednou v opilosti do sochy strefovali a silně ji poškodili. Torzo s uraženou hlavou a rukama leželo potom nějaký čas v Sochorově cihelně vedle vily, kde se povalovala mezi vrbami. Koncem války se zde kopaly hluboké zákopy, proto tělo s největší pravděpodobností zůstalo ležet někde v těchto místech dodnes. To už se zřejmě nedozvíme, protože Sochorova vila byla v roce 2011 zdemolována, aby uvolnila místo parkovišti u supermarketu.

Hlavu si naštěstí odvezl domů zaměstnanec Sochorovy továrny Josef Hájek ze Zlíče a později ji daroval svému příteli malíři Bedřichu Linhartovi z Hořiček. Právě od jeho vdovy Muzeum Boženy Němcové v roce 1972 hlavu Barunky odkoupilo. Návštěvníci sice tento unikátní fragment v expozici neuvidí, ale mohou zde shlédnout alespoň zmenšený model celého sousoší, které je neodmyslitelnou dominantou Ratibořic a cílem mnoha fotografů.

Autor: Klára Lukášová

Datum vložení: 5. 2. 2014 11:38