Budeme mít další Babičku

Budeme mít další Babičku - holandskou

Po letech příprav oznamuje nizozemská nadace Babička, že v létě 2014 vyjde první holandský překlad z dílny Keese Merckse, nizozemského bohemisty a překladatele českých autorů 20. století. Pro vydání budou použity známé Tesařovy ilustrace.

After years of preparation and fund raising the Dutch Babička Foundation has announced the publication of the first Dutch translation of the famous Czech book Babička, written by Božena Němcová, in summer 2014. Publisher of the Dutch edition of Babička will be the Rotterdam based publisher Ad Donker (www.uitgeverijdonker.nl). The translation of Babička from the Czech text in the Dutch language was made by Kees Mercks, well known translator of Czech literature, among which books of Ludvík Vaculík, Josef Škvorecký, Ivan Klíma, Václav Havel, Bohumil Hrabal and recently Jiří Weil. The illustrations in the Dutch edition of Babička originate from the late Czech illustrator Vladimír Tesař.

Datum vložení: 12. 11. 2013 11:43
Datum poslední aktualizace: 5. 12. 2020 17:06