Ludvík Mühlstein, ředitel muzea (1963–1998)

Ve středu dne 17. září 2008 zemřel ve věku 74 let dlouholetý ředitel Muzea Boženy Němcové v České Skalici Ludvík Mühlstein.

Ve středu dne 17. září 2008 nás ve věku 74 let navždy opustil někdejší středoškolský učitel, muzejník a vlastivědný pracovník, dlouholetý ředitel Muzea Boženy Němcové v České Skalici a člen redakční rady časopisu Rodným krajem, Ludvík Mühlstein.

Ludvík Mühlstein se narodil 28. září 1934 v Náchodě, vyrůstal však v Červeném Kostelci. Do rodného města se vracel v letech 1945-1953, když navštěvoval tamní Jiráskovo gymnázium. V letech 1953-1957 vystudoval učitelský obor biologie – chemie na Vysoké škole pedagogické v Praze. Po vojenské službě působil do roku 1963 na Střední všeobecné vzdělávací škole v Úpici. V témže roce byl přijat na místo ředitele Muzea Boženy Němcové v České Skalici, které zastával do roku 1998.

Právě s českoskalickým muzejním areálem spojil Ludvík Mühlstein největší část svého profesního života, úctyhodných 35 let. Za tuto dobu se mu podařilo realizovat několik záslužných záměrů. Například se podařilo v roce 1978 vyhlásit některé ratibořické památky za národní kulturní památku. K Ratibořicím nebyl Mühlstein lhostejný ani v dalších letech. V roce 1981 byla jeho přičiněním otevřela naučná stezka Babiččino údolí a v devadesátých letech se iniciativně zapojil do nápravy tristních poměrů v dané lokalitě. V roce 1997 byl jmenován čestným členem občanského sdružení Společnost pro záchranu Babiččina údolí.

Jeho organizační úsilí je spojeno též s odhalením sochy Barunky Panklové před Muzeem Boženy Němcové (1970), s rekonstrukcí barokní fary v sousedství muzea (1975-81) nebo s vybudování areálu Barunčiny školy v České Skalici (1970-81). Od roku 1977 byl také hlavním organizátorem rekonstrukce objektu bývalého kláštera v České Skalici pro účely Textilního muzea, jež bylo do roku 1988 (od roku 1989 je Textilní muzeum samostatnou institucí) spojeno s Muzeem Boženy Němcové v jednu instituci pod Mühlsteinovým vedením, a zároveň vedl stavebně-rekonstrukční práce po požáru, který v prosinci 1986 způsobil značné škody oběma muzeím.

V neposledním případě řídil práce spojené s odkrytím a sanací torza maloskalické tvrze završené jejím zpřístupněním u příležitosti oslav 760. výročí první písemné zmínky o Skalici v roce 1998.

Tímto rokem zakončil Ludvík Mühlstein své dlouholeté působení v Muzeu Boženy Němcové. Nevěnoval se pouze stavením pracím, jak by se mohlo zdát, ale za jeho působení se v českoskalickém muzeum uspořádalo mnoho hodnotných výstav a nelze opomenout jeho zásluhy na udržení tradice jiřinkových slavností.

Mimo Českou Skalici přispěl Ludvík Mühlstein k rozvoji muzejnictví řízením rekonstrukce a budováním expozice Městského muzea a galerie Julie Winterové-Mezerové v Úpici v letech 1992–2000 a metodickou radou pomohl při vzniku městských muzeí v Novém Městě nad Metují a v Žacléři. V roce 1991 pak inicioval vznik Kolegia muzeí kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a bratří Čapků, jemuž v letech 1991–1998 předsedal.

Ludvík Mühlstein se čile věnoval publikační činnosti, jejíž výsledky mají charakter populárně-naučné literatury a souvisí s tématy z oblasti regionální historie, literární historie, z oblasti výtvarného umění, péče o památky a přírodu a je také věnována profilům osobností, které se pohybují ve společensko-vědních a uměleckých oblastech.

Kromě publikační činnosti přispěl do oblasti ediční a redakční činnosti. V roce1968 stál u zrodu vlastivědné edice Branka (edice muzeí náchodského okresu a odboru kultury ONV v Náchodě) a za dobu její čtyřleté existence vzniklo osm svazků, jejichž hlavním redaktorem byl právě Mühlstein. Redigoval několika publikací věnovaných Boženě Němcové a řadu výstavních katalogů – publikací k výtvarným výstavám. Byl též technickým redaktorem prvních třech svazků vlastivědného sborníku muzeí náchodského okresu Náchodsko od minulosti k dnešku a technickým redaktorem prvních osmnácti čísel vlastivědného sborníku Rodným krajem, jehož byl zároveň od roku 1990 členem redakční rady a aktivním přispěvovatelem.

Datum vložení: 1. 1. 2005 19:15
Datum poslední aktualizace: 5. 12. 2020 19:17