Učitel a spisovatel Karel Pleskač byl po celý svůj činorodý život nadšeným a neúnavným propagátorem kraje na česko-kladském pomezí, zejména jeho literárních tradic, a přesvědčeným vlastencem. Narodil se v Náchodě 24. srpna 1858 v rodině obuvnického mistra. Jeho matka byla dcerou Václava Kapouna, knížecího služebníka v Ratibořicích, a vzpomínala později na svá školní léta, kdy se přátelila s Barborou Panklovou a jejími sourozenci. Po absolvování učitelského ústavu v Hradci Králové nastoupil Pleskač na podučitelské místo v Úpici, krátce působil na školách v Jizbici a ve Rtyni a po zkouškách způsobilosti jako učitel ve Slatině nad Úpou. Od září 1895 se stal na dobu deseti let řídícím učitelem na nově otevřené obecné škole v Babí u Náchoda. Za jeho působení se zde 8. září 1897 konala národní slavnost k odhalení pamětní desky J. A. Komenského na budově školy. V roce 1898 spojil povinné oslavy 50. výročí vlády Františka Josefa I. s oslavami 50. výročí zrušení roboty a 100. výročí narození Františka Palackého. Škola v Babí byla roku 1903 na hospodářské, umělecké a průmyslové výstavě v Hořicích oceněna v oboru školství stříbrnou medailí a diplomem, on sám byl již předtím vyznamenán pochvalným dekretem za vzorné řízení školy, výborný prospěch a zdárnou výchovu žactva. Vedle dobře zásobené žákovské a učitelské knihovny založil ve školní budově také veřejnou obecní knihovnu. Posledním jeho působištěm byla dívčí obecná škola v České Skalici, kde řediteloval do odchodu do penze v roce 1920. Na závěr života se roku 1930 vrátil do rodného Náchoda, kde 3. listopadu 1937 zemřel.
Učitelská profese pro něj byla posláním a výchova mládeže „k duchovnímu zdaru a rozkvětu, nadějnému zápalu vlasteneckému a činorodé síle budoucí“ celoživotním cílem. Mládeži jsou určeny jeho první literární práce výchovného vyznění (Slasti dítek v ročních dobách, Kde domov můj). Od roku 1896 byl předsedou Učitelské jednoty Komenský v Náchodě, byl rovněž aktivním členem Ústředního spolku jednot učitelských v Království českém a dva roky redigoval jeho kalendář. Kromě pedagogické a kulturně organizační činnosti se rád a často věnoval literární práci a ve své době byl oblíbeným regionálním spisovatelem. Svá žánrově různorodá díla a dílka vydával většinou vlastním nákladem. Vedle již zmíněné literatury pro mládež je autorem jedné verneovsky utopické prózy (jeho román Život na měsíci z roku 1881 je považován za základ české sci-fi), dvou konvenčních divadelních her (Poklad, Nalezenka) a řady povídek ze světa aristokracie, které se většinou odehrávají v cizokrajných končinách a jsou plné tragické erotiky (např. Cizí květ). Zdařilejšími prózami jsou jeho drobné regionální črty, v nichž poměrně věrně zpracovává události ze života na Náchodsku v 18. a 19. století, lidové humorné historky a pověsti a kronikářské záznamy (např. Od pomezí česko-kladského, Humor našeho kraje nebo román Svítání). I v nich je z dnešního pohledu příliš patosu a košatých popisů, na druhé straně však občas zachycují typickou krajovou mluvu nebo úsloví, které poněkud archaický styl vyprávění osvěžují a jsou pro nás dnes vzácným dokladem.
Nejcennější z Pleskačových literárních prací jsou četné články a studie z oboru literární historie, v nichž se zabývá převážně ratibořickým obdobím života Boženy Němcové a reálnými předlohami literárních postav a dějů z Babičky. Přispěl do sborníku statí o životě a díle Boženy Němcové z roku 1912 oddílem Ratibořické kapitoly a jeho kniha Ratibořická idyla se dočkala dokonce dvou vydání – poprvé v roce 1920 ke stému výročí narození spisovatelky a roku 1937 k 75. výročí jejího úmrtí. Do útlé knížky, na niž odkazují všichni pozdější badatelé, zapracoval vzpomínky pamětníků, s nimiž měl možnost se ještě setkat, a rovněž výsledky studia písemných dokumentů, které cílevědomě shromažďoval. Zajímal se také o pobyt Julia Zeyera na Hořičkách a vydal jeho korespondenci s hořičským rodákem V. Vitouškem. Ve své poslední práci nazvané Kniha próz z roku 1935 věnoval jednu část skutečnému životnímu osudu Viktorky, známé postavy z Babičky. Karel Pleskač kromě více než dvaceti samostatně vydaných knížek pilně publikoval v novinách a časopisech (Národní politika, Národní listy, Od kladského pomezí, Podkrkonošský kraj, Náchodské listy aj.), výčet jeho článků by byl skutečně obsáhlý a rozmanitý.
autor: Mgr. Lydia Baštecká (publikováno se svolením autora)
zdroj: Náchodský zpravodaj 3/2013, str. 7