Vinnycja / Vinnica – působiště Jaroslava Němce

Jaroslav Němec

Před měsícem se toto město stalo terčem útoku ruských ozbrojených sil… Právě zde zanechal významnou stopu nejmladší syn Němcových, Jaroslav.

Město na střední Ukrajině, kulturní a hospodářské centrum, přibližně 250 km na jihozápad od Kyjeva, s populací okolo 350 000 lidí (podobně, jako Brno). Před měsícem se toto město stalo terčem útoku ruských ozbrojených sil… Právě zde, v 70.–90. letech 19. století, zanechal významnou stopu nejmladší syn Němcových, Jaroslav.Vinnycja

Božena Němcová kladla velký důraz na kvalitní vzdělání svých dětí. Aby jej získali, hlavně chlapci museli opustit domov a vyrazit „do světa“. Nejdále osud zavál nejmladšího syna Jaroslava. Jaroslav byl obdařen malířským talentem. Přes slibný začátek – byl přijat do Královské bavorské akademie výtvarných umění v Mnichově, kariéra malíře se u něho nekonala. Studium na prestižní akademii nedokončil, hlavně z finančních důvodů. Vyučil se sazečem a pracoval jako pomocná síla ve fotografickém ateliéru. Podobně jako bratr Karel se angažoval v zahradničení. Po smrti matky byl pozván do Oděsy, na území dnešní Ukrajiny. Působil zde jako učitel, stal se uznávaným pedagogem a později ředitelem reálné školy v Rovně a ve Vinnici. Ta se stala jeho domovem. Oženil se, založil výzkumný sad, zkoumal a zdokonaloval pěstování ovocných rostlin, podnikl pracovní cestu do Ameriky. Vypracoval se na státního radu, světově uznávaného pomologa, napsal několik odborných publikací. Za svou práci získal řadu ocenění. Zemřel 30. 11. 1898 v Praze, když cestoval kvůli léčení onemocnění zraku do Berlína, v pouhých 56 letech. Pochován je na Vyšehradském hřbitově, po boku své matky.

Zdroje: Muzeum Boženy Němcové v České Skalici, DenikN.cz, Wikipedie, Adobe Stock

Datum vložení: 6. 4. 2022 16:44
Datum poslední aktualizace: 6. 4. 2022 17:00