Vem Boženu do metra

Vem Boženu do metraV září 2008 spustil Český rozhlas webovou stránku, odkud si mohou zájemci stáhnout povinnou četbu ve formátu MP3. Mezi nabízenými tituly jsou např. Máchovi Cikáni, Nerudovy Povídky malostranské, Haškův Švejk či Babička a Divá Bára Boženy Němcové.

Na speciální stránkách stanice Vltava postupně přibudou díla našich i světových spisovatelů. Projekt připravila literárně-dramatrická redakce.

Literární vysílání má v historii Českého rozhlasu dlouholetou a bohatou tradici. Současná literární redakce připravuje své pořady zejména pro vysílání ČRo 3 – Vltavu, částečně však i pro ČRo 2 – Prahu a některé její pořady přebírají také regionální stanice. Žánrově redakce čerpá z české i zahraniční, klasické i současné prózy a poezie. S literární redakcí spolupracují na přípravě pořadů naši přední spisovatelé, překladatelé a literární vědci… Mnohá díla tak zazněla dříve z rozhlasu než vyšla tiskem. Literární vysílání Českého rozhlasu neplní jen funkci informačně reproduktivní, ale vytváří svébytné auditivní literární artefakty.

Rozhlasová hra se vyvíjela od počátku existence vysílání na našem území. Ve scénáristické a inscenační praxi prošla cestu od závislosti na původních divadelních zdrojích k samostatné podobě, dané jinými technickými a výrazovými prostředky. Vrcholem její emancipace byla šedesátá léta dvacátého století, kdy získávala nejvyšší ocenění na prestižním mezinárodním festivalu rozhlasu a televize Prix Italia. Rozhlasové hry psali a píší naši nejlepší autoři. Za všechny jmenujme Ludvíka Aškenazyho, Václava Havla, Milana Uhdeho, Ivana Klímu, Antonína Přidala, Ivana Vyskočila a Ludvíka Kunderu. Rozhlasový dokument usiluje o zobrazení života v jeho pravdivé podobě.

Stáhněte si Babičku, textový úryvek zde.

Stáhněte si Divou Báru, textový úryvek zde.

Stáhněte si Čerta a Káču, Chytrou horákyni (text zde) či pohádku O dvanácti měsíčkách.

Celá sekce Čtenářský deník na stránkách stanice Vltava.

 

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID