Barunčina škola aneb Když chodila Božena Němcová do školy

Popis programu

V prostředí staré roubené školy, kterou spisovatelka v dětství navštěvovala, se každoročně v červnu máte možnost setkat s panem učitelem, s Barunkou a jejími sourozenci a spolužáky, které představují děti z folklorního souboru Barunka z České Skalice.

Můžete být svědky části stylizovaného školního vyučování, včetně hodiny zpěvu, češtiny, ale i dětských letních her, tanců a písniček.

Základní informace

Program trvá zhruba 30 minut a následuje po něm prohlídka areálu Barunčiny školy (třída z 19. století, světnice pana učitele, expozice válek – především války prusko-rakouské roku 1866: uniformy, zbraně, situační plány…). Návštěvníci mají nakonec možnost navštívit malý jarmark lidových řemesel.

Telefonické objednávky
491 451 285 – linka 104 (30. září — 30. dubna) / linka 108 (1. května — 30. září)

Vstupné
dospělí: 50 Kč
důchodci, studenti (SŠ, VŠ): 50 Kč
děti 6–15 let: 50 Kč
pedagogický dozor vstupné neplatí

Nejbližší termíny
ověřte si v sekci Kalendář akcí (obvykle v červnu).

Inspirace

Bylo nás dětí ve škole čtrnáct lavic; osm lavic chlapců a šest lavic děvčat; v prvních dvou lavicích seděly, co měli tabulky a slabikáře. Když větší psaly, vybírajíce ze čteného buď podstatná jména neb časoslova a jiná, aneb jiné příklady na pravidla mluvnická čili pravopisná, aneb početní úlohy pracujíce: učil pan učitel menší děti písmena znát, v složky a slova skládat; počítat s kuličkami, ano i s kroužky a fizolemi, učil je zvířata a květiny jmenovat, popisovat, rozeznávat; při čemž se však obyčejně dítky tím způsobem zúčastňovaly, že co na zvířatech, bylinách sami našly, pan učitel je pochválil a potřebné doplnil; načež povídané napsati a přečitati musely. S malými musel milý náš učitel zvláštní trpělivost míti, neboť jak se poučily, štěbetaly a hrály si, překážejíce větším v učení. Avšak ihned pomáhal a výtržnosti zamezoval, dal jim kreslit buď písmenka buď cifry, jež právě jmenovat se učily, aneb jim sám nakreslil čárkami: stoleček, stolici, domek, pejska a podobné věci. Štěbetaly sice mezitím některé, ukazujíce sobě vespolek práce své a vyčítaje si chyby, to ale větším nepřekáželo, a mělo-li se s většími něco důležitějšího a těžšího pracovati, odešli maličcí, jak se poučili, domů.

Božena Němcová, Pan učitel

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID