Rok Boženy Němcové je poctou spisovatelce

Rok Boženy Němcové začíná a jak jsme již avizovali, je připraveno mnoho zajímavých akcí.

Od čtvrtka 30. ledna bude v prostorách Regionálního informačního centra umístěna výstava mapující historii Společnosti Boženy Němcové od jejího založení v roce 1932 v Praze až po současnost.  Vernisáž výstavy bude zahájena v 17 hodin. Společnost Boženy Němcové v České Skalici se podílí na oficiálním programu připomínajícím 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové.

Jedna z nejvýznamnějších událostí celoroční akce proběhne v sobotu 1. února, kdy se na Husově náměstí v České Skalici uskuteční Pocta Boženě Němcové. Za účasti představitelů města, členů Společnosti Boženy Němcové, občanů města a dalších hostů budou v 10 hodin u pomníku Boženy Němcové na Husově náměstí za zvuků slavnostní hudby položeny květiny.

Výstava ilustrací na téma známých i méně známých pohádek spisovatelky Boženy Němcové v galerii Fortna bude zahájena vernisáží v sobotu 1. února v 10.45 hodin.

Pro zájemce bude ve stejný den až do 13 hodin zpřístupněna výstava v Regionálním informačním centru. Drobné občerstvení bude zajištěno v SVČ Bájo.

Odpoledne ve 13 hodin proběhne slavnostní přejmenování Městské knihovny v České Skalici na Knihovnu Barunky Panklové.

Zároveň bude knihovna otevřena pro všechny zájemce v rámci Dne otevřených dveří od 13.30 do 15 hodin.

V úterý 4. února město Česká Skalice a Společnost Boženy Němcové Česká Skalice organizuje zájezd do Prahy. Na Vyšehradském hřbitově se od 10 hodin uskuteční pietní akt u spisovatelčina hrobu. Následovat bude slavnostní program v prostorách budovy Památníku národního písemnictví organizovaný Literárním archivem Památníku národního písemnictví. Zájemci se mohou hlásit od 20. ledna do 31. ledna v Regionálním informačním centru. Poplatek 100 Kč. Odjezd autobusu z Husova náměstí v 7 hodin, návrat ve večerních hodinách.

Únorový program zakončí v neděli 9. února slavnostní mše svatá, která proběhne od 8 hodin v barokním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici, kde se 12. září 1837 Barunka Panklová provdala za Josefa Němce.

Program Roku Boženy Němcové na webu města Česká Skalice

Martina Zálišová, vedoucí odboru kultury