Pracovní listy

Vážené paní učitelky, vážení páni učitelé,
nabízíme Vám speciální pomůcku výuky – pracovní listy Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Připravili jsme je po mnoha setkáních se zástupci pedagogické veřejnosti jako pomůcku nejen pro výuku ve školních prostorách, ale také pro výlety a exkurze do kraje mládí Boženy Němcové. Pracovní listy nejsou koncipovány tak, abyste povinně museli navštívit naše expozice (ačkoliv to předpokládáme a doporučujeme), provádí Vás nejen našimi expozicemi, ale i Českou Skalicí a Ratibořicemi, resp. památkami, které s Němcovou mají skutečně co dělat. A nejen to – nabízejí Vám mnoho dalších informací. Ty jsou sestaveny tak, aby v souvislostech vynikly informace podstatné pro život i tvorbu Boženy Němcové. Pro Vaši lepší orientaci jsou otázky označeny kódy oblastí, které otázky zahrnují.

Pracovní listy si stáhněte na adrese links.muzeumbn.cz/listy-bn.

Jak s pracovními listy nakládat

Pracovní listy obsahují osm desítek otázek. Na některé z nich nelze odpovídat bez práce s materiály a odbornou literaturou. Otázky vedou ke zvídavosti, k objevení či upevnění souvislostí. Pro lepší orientaci je přidáno několik map. Součástí otázek jsou odkazy na zdroje, v nichž lze odpovědi hledat. Často není zdroj jediný, a proto záleží na Vás, jakou cestou žáky povedete. V této souvislosti upozorňujeme, že cílem práce s pracovními listy není zodpovědět všechny otázky. Zde spoléháme na Vás – vyberte pro své žáky ty úkoly, jež považujete za vhodné – např. vzhledem k jejich věku či Vašim výukovým záměrům. Proto máte u každé otázky označovací pole, jehož zaškrtnutím zařadíte otázku do portfolia žákovských otázek. Nechceme samozřejmě, abyste se i Vy stali žáky a byli nuceni správné odpovědi hledat. Proto na vyžádání u pokladen muzea či prostřednictvím elektronické pošty dostanete správné odpovědi přímo do svých rukou.

Většina doporučené literatury je dostupná v dobrých knihovnách a antikvariátech, a to i přesto, že byla vydána před desítkami let. Víme však, že v menších obcích může být problém dostat žádané knihy včas, proto na základě Vašich požadavků připravíme na internetové stránce databázi textů z publikací, které je pro Vás obtížné dostat.

Ve své práci nechceme zůstat odtrženi od reality výuky. Budeme rádi, když nám napíšete své připomínky a náměty k obsahu i formě pracovních listů. Rádi je zařadíme do dalších vydání.

 

Zájemce o práci s povídkou Babička ještě upozorňujeme, že v sekci kdokumenty visí i text Babička v didaktickém hávu v minulosti a dnes. Jak a kdy číst Babičku ve škole od dr. Jany Čeňkové z UK Praha.

 

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID