Červený Kostelec

Novomanželé Němcovi se do Červeného Kostelce přestěhovali v září 1837 a ubytovali se v podkroví domu kupce Augustina Hůlka, kde zůstali až do dubna 1838, kdy se stěhovali do Josefova. Němcová nebyla na manželský život připravena a těžko snášela nepřítomnost manžela plnícího služební povinnosti v terénu či úřadovně, kterou měl pronajatu v sousedství.

Hůlkovi se stali inspirací pro později zpracovanou povídku Chudí lidé (1856, původně nazvaná Alina). V Kostelci Němcová poznala i formana Hejnu, jehož charakter se odrazil v postavě pantáty Hájka v povídce Dobrý člověk.

Když Němcovi po půlročním pobytu od Hůlka odcházeli, museli uhradit část nájmu naturálně – náušnicemi, které dostala Němcová jako svatební dar od vévodkyně Kateřiny Zanáňské v ratibořicích.

K Červenému Kostelci se rovněž vztahuje často zmiňovaná drobná podobizna hlavy mladé ženy, kterou namaloval místní malíř Gustav Vacek. Dlouho se soudilo, že jde o vyobrazení Barbory Němcové, ačkoli pro to nesvědčí žádné důkazy.

Pobyt spisovatelky ve městě připomíná pomník z r. 1961 ve Smetanových sadech.

K pobytu Boženy Němcové v Červeném Kostelci / beletrie !
Hurdálek, Josef. Líbánky paní Barunky : Zápisky o Boženě Němcové z památného jiřinkového roku. Červený Kostelec : Doležalovo nakladatelství, 1944, 104 s.

POMOZTE NÁM FOTOGRAFOVAT

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID