Otevření stálé expozice věnované Boženě Němcové

Dne 13. června 2020 se za přítomnosti vedení města České Skalice, odboru kultury včetně všech zaměstnanců muzea, představitelů Královéhradeckého kraje v čele s hejtmanem Jiřím Štěpánem a dalších pozvaných hostů otevřela expozice věnovaná životu a dílu Boženy Němcové. Expozice byla uzavřena od loňského září a prošla celkovou rekonstrukcí od zednických a malířských prací, výměnu osvětlení až po výměnu panelů a obměny vitrín.Muzeum za podpory města Česká Skalice, Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury obnovilo a zmodernizovalo expozici ke 200. výročí spisovatelčina narození v rámci Roku Boženy Němcové.

Dobové šaty

Foto Martina Kolinská

Hned v prvním sále se dívá Božena Němcová ve formě portrétu od Adolfa Kašpara skrze okno směrem ke kostelu, ve kterém se v roce 1837 vdávala. Její pohled doprovází výrok a zároveň motto celého roku 2020 z jejího dopisu Janu Helceletovi „Já kdybych měla volit tedy bych si přála narodit se znova as za dvě stě let anebo později neboť nevím, bude-li do té doby takový svět v jakém já bych chtěla žít s rozkoší.“

V celkem pěti sálech se návštěvníci seznámí s životem a tvorbou Boženy Němcové. Jeden za základních pilířů expozice je spisovatelčina pozůstalost, která sestává z nábytku, obrazů, několika kusů skla a porcelánu, osobních předmětů například vějíře ze Slovanského bálu ve Vídni, malých zápisníčků, do kterých si spisovatelka činila poznámky při svých cestách či skleněné těžítko aj. Muzeum doplnilo ukázku biedermeieru o sklo a porcelán ze svých sbírek včetně renovovaných dámských šatů, které se v té době nosily. Ve vitrínách jsou k vidění různá vydání jejího nejznámějšího díla Babičky a také knížky pohádek a povídek. Poslední dva sály jsou věnované filmografii a odrazu jejího díla a korespondence v divadle, poezii, próze a hudbě. Poslední z panelů klade návštěvníkovi filozofickou otázku, zda by se Božena Němcová chtěla narodit až za 200 let a zda by chtěla žít v této době. A tak symbolicky navazuje na její výrok a zároveň uzavírá celou expozici.

Sousoší Babička s dětmi

Dne 2. června 2020 jsme si připomněli 93 let od tragického úmrtí nadaného kubistického sochaře, průkopníka moderního sochařství světového významu Otty Gutfreunda.

Otto Gutfreund utonul u Střeleckého ostrova v Praze v pouhých 37 letech. Jeho socha Úzkost je klíčovým dílem pro české i evropské umění dvacátého století. Často je označovaná za první kubistickou sochu.

Jeho známým dílem je pomník Babička s dětmi, který se nachází v Babiččině údolí. Sochař zachytil babičku s dětmi, jak se vrací z návštěvy mlýna, Jeník, Barunka, Adélka a Vilém, psi Sultán a Tyrl a za nimi stojí babička, Magdaléna Novotná. Ta dětem vypráví, že každý má svoji hvězdu. Muzeum má ve svých sbírkách mimo dokumentů ke stavbě pomníku, také model pomníku, který byl a je vystaven nyní trochu neobvyklou formou v expozici. K vidění je i hlava Barunky z toho sousoší a k ní se váže zajímavý příběh, takže zveme návštěvníky, aby se s ním seznámili.

Dne 25. června 2020 si připomínáme 100 let od slavnostního položení základního kamene k tomuto pomníku, na jehož základy poklepal sám Alois Jirásek. Tato událost se odehrála za přítomnosti mnoha spolků z celé republiky stejně pak i jeho slavnostní odhalení o dva roky později dne 9. července 1922.

Srdečně zveme všechny obyvatele České Skalice a okolí, aby se přišli podívat nejenom na expozici, ale i právě probíhající výstavy.

Martina Kolinská

Komentáře nejsou povoleny.