Otevření stálé expozice věnované Boženě Němcové

Dne 13. června 2020 se za přítomnosti vedení města České Skalice, odboru kultury včetně všech zaměstnanců muzea, představitelů Královéhradeckého kraje v čele s hejtmanem Jiřím Štěpánem a dalších pozvaných hostů otevřela expozice věnovaná životu a dílu Boženy Němcové. Expozice byla uzavřena od loňského září a prošla celkovou rekonstrukcí od zednických a malířských prací, výměnu osvětlení až po výměnu panelů a obměny vitrín.Muzeum za podpory města Česká Skalice, Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury obnovilo a zmodernizovalo expozici ke 200. výročí spisovatelčina narození v rámci Roku Boženy Němcové.

Dobové šaty

Foto Martina Kolinská

Hned v prvním sále se dívá Božena Němcová ve formě portrétu od Adolfa Kašpara skrze okno směrem ke kostelu, ve kterém se v roce 1837 vdávala. Její pohled doprovází výrok a zároveň motto celého roku 2020 z jejího dopisu Janu Helceletovi „Já kdybych měla volit tedy bych si přála narodit se znova as za dvě stě let anebo později neboť nevím, bude-li do té doby takový svět v jakém já bych chtěla žít s rozkoší.“

V celkem pěti sálech se návštěvníci seznámí s životem a tvorbou Boženy Němcové. Jeden za základních pilířů expozice je spisovatelčina pozůstalost, která sestává z nábytku, obrazů, několika kusů skla a porcelánu, osobních předmětů například vějíře ze Slovanského bálu ve Vídni, malých zápisníčků, do kterých si spisovatelka činila poznámky při svých cestách či skleněné těžítko aj. Muzeum doplnilo ukázku biedermeieru o sklo a porcelán ze svých sbírek včetně renovovaných dámských šatů, které se v té době nosily. Ve vitrínách jsou k vidění různá vydání jejího nejznámějšího díla Babičky a také knížky pohádek a povídek. Poslední dva sály jsou věnované filmografii a odrazu jejího díla a korespondence v divadle, poezii, próze a hudbě. Poslední z panelů klade návštěvníkovi filozofickou otázku, zda by se Božena Němcová chtěla narodit až za 200 let a zda by chtěla žít v této době. A tak symbolicky navazuje na její výrok a zároveň uzavírá celou expozici. 

Sousoší Babička s dětmi

Dne 2. června 2020 jsme si připomněli 93 let od tragického úmrtí nadaného kubistického sochaře, průkopníka moderního sochařství světového významu Otty Gutfreunda.

Otto Gutfreund utonul u Střeleckého ostrova v Praze v pouhých 37 letech. Jeho socha Úzkost je klíčovým dílem pro české i evropské umění dvacátého století. Často je označovaná za první kubistickou sochu.

Jeho známým dílem je pomník Babička s dětmi, který se nachází v Babiččině údolí. Sochař zachytil babičku s dětmi, jak se vrací z návštěvy mlýna, Jeník, Barunka, Adélka a Vilém, psi Sultán a Tyrl a za nimi stojí babička, Magdaléna Novotná. Ta dětem vypráví, že každý má svoji hvězdu. Muzeum má ve svých sbírkách mimo dokumentů ke stavbě pomníku, také model pomníku, který byl a je vystaven nyní trochu neobvyklou formou v expozici. K vidění je i hlava Barunky z toho sousoší a k ní se váže zajímavý příběh, takže zveme návštěvníky, aby se s ním seznámili.

Dne 25. června 2020 si připomínáme 100 let od slavnostního položení základního kamene k tomuto pomníku, na jehož základy poklepal sám Alois Jirásek. Tato událost se odehrála za přítomnosti mnoha spolků z celé republiky stejně pak i jeho slavnostní odhalení o dva roky později dne 9. července 1922.

Srdečně zveme všechny obyvatele České Skalice a okolí, aby se přišli podívat nejenom na expozici, ale i právě probíhající výstavy.

Martina Kolinská

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID