Odrůdy jiřinek

Obliba jiřinek spočívá ve velmi dobrých možnostech jejich dekoračního využití a v množství odrůd, které se dosud podařilo vypěstovat. Jiřinky se uplatňují jak v malých zahrádkách, tak i ve veřejných sadech a parcích. Řezané květy jsou poměrně trvanlivé a hodí se pro vazbu kytic, věnců a jiných květinových dekorací. Podle společných znaků se odrůdy jiřinek dělí do několika skupin.

Kulovitě kvetoucí jiřinky (balky)

Květy (do průměru 8 cm) jsou dokonale plné, hladce utvářené, dokonalého kulovitého nebo nepatrně zploštělého tvaru. Petály jsou v pravidelných řadách, tupě nebo okrouhle zakončené, konce petálů jsou dovnitř stočené více než polovinou své délky.

Kaktusovité jiřinky

Základním rozdílem mezi dekoračními a kaktusovitými odrůdami je směr stáčení petálů. Květy kaktusovek jsou naprosto plné, s petály paprskovitě sestavenými, špičatými a úzce stočenými (klasický typ), někdy s petály stočenými a dopředu zahnutými (pavoukovitý typ). Zvláštním typem kaktusovek jsou parožnaté fimbry.

Semikaktusovité jiřinky

Semikaktusovky jsou zvlášť přitažlivé pro své zvlněné květy. Ty jsou tvořeny paprskovitě sestavenými petály, obvykle zašpičatělými a užšími než u dekoračních jiřinek. Na konci jsou petály stočené jako u kaktusovek, avšak jen menší částí než polovinou své délky.

Pomponkovité jiřinky

Průměr květu pomponek by neměl přesahovat 5 cm. Květy jsou naprosto plné, diametrálního, většinou kulovitého tvaru. Petály rourkovitě (tubulárně) zakroucené, krátké a tupé.

Dekorační jiřinky

Květy dekoračních jiřinek (průměru 10–24 cm) jsou zcela plné, husté, střed nesmí být vidět. Paprskovité petály jsou široké, někdy nepatrně stočené a nepravidelné, mírně zkroucené nebo obyčejně tupé, jindy více či méně hladké a pravidelné.

Kromě jiřinek, které nelze zařadit do žádné ze skupin, rozeznáváme ještě jiřinky jednoduše kvetoucí, dále jiřinky pivoňkovité, anemonkovité a leknínovité.

 

Více o jiřinkách (včetně nabídky zásilkového obchodu najdete na stránkách Langrova zahradnictví.

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID