Tajemství pomníku Babička s dětmi

Málokdo zřejmě tuší, že depozitář Muzea Boženy Němcové ukrývá, kromě mnoha dalších cenností, jeden zvláštní předmět – originál kamenné hlavy Barunky z Gutfreundova sousoší Babička s dětmi v Ratibořicích. Na hlavě jsou patrná četná poškození, ale i stopy po kulkách, které tam zanechali němečtí vojáci. Přesto je na první pohled jasné, že tento originál je zdařilejší a umělecky hodnotnější než kopie, kterou bylo nutné slavné sousoší nahradit. Jak se však hlava dostala do muzea a kam se poděl zbytek těla? To je historie téměř detektivní.

rati_gutfreund_01_x

Položení základního kamene k pomníku v Babiččině údolí se konalo za účasti Aloise Jiráska 25. července 1920. Odhalení pomníku, za jehož autora byl vybrán Otto Gutfreund, bylo naplánováno na  9. července 1922 a stalo se velkou národní slavností. Několik dní předtím však celou akci málem zmařila nečekaná událost. Při převozu již hotového sousoší z Prahy vagon u Libně vykolejil a celá skupina postav vypadla,  při tom se Barunce urazily nohy.

rati_gutfreund_02_x

Narychlo tedy musela být zhotovena nová socha a poškozenou odkoupil továrník Josef Sochor ze Dvora Králové. Socha Barunky poté celá léta stávala v parku jeho vily vedle továrny. Za války se však textilka změnila v Junkersovy závody a vilu obsadili vojáci gestapa, kteří se jednou v opilosti do sochy strefovali a silně ji poškodili. Torzo s uraženou hlavou a rukama leželo potom nějaký čas v Sochorově cihelně vedle vily, kde se povalovala mezi vrbami. Koncem války se zde kopaly hluboké zákopy, proto tělo s největší pravděpodobností zůstalo ležet někde v těchto místech dodnes. To už se zřejmě nedozvíme, protože Sochorova vila byla v roce 2011 zdemolována, aby uvolnila místo parkovišti u supermarketu.

Hlavu si naštěstí odvezl domů zaměstnanec Sochorovy továrny Josef Hájek ze Zlíče a později ji daroval svému příteli malíři Bedřichu Linhartovi z Hořiček. Právě od jeho vdovy Muzeum Boženy Němcové v roce 1972 hlavu Barunky odkoupilo. Návštěvníci sice tento unikátní fragment v expozici neuvidí, ale mohou zde shlédnout alespoň zmenšený model celého sousoší, které je neodmyslitelnou dominantou Ratibořic a cílem mnoha fotografů.

Autor: Klára Lukášová

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID