Dotazy a odpovědi

Vážení návštěvníci, rubrika Dotazy slouží jako první pomoc pro Vaše nejasnosti a je zaměřena pouze na problematiku života a díla Boženy Němcové. Neočekávejte prosím také do detailu vypracované odpovědi, které byste snad mohli použít pro vypracování seminárních prací… :-) Stránka není aktualizována denně. Mnohokrát opakované dotazy mažeme, zvláštní dotazy, které by vyžadovaly složitější rešerši rovněž. Badatelé nechť se na nás obracejí obvyklou cestou. V DOBĚ PERSONÁLNÍ KRIZE V MUZEU NEBUDEME SCHOPNI NA VAŠE OTÁZKY ODPOVĚDĚT. Děkujeme za pochopení.

Vaše jméno

Váš email

Téma dotazu

Vypočítejte1+18=? 

Dotaz

VÝPIS DOTAZŮ A ODPOVĚDÍ

DNA Boženy Němcové

2019-02-12 11:58:59 | Jan Holý

DOTAZ: Vážení, ráda bych věděla, jak pokračuje výzkum po zjištění DNA Boženy Němcové. Jsou vytipovány osoby, se kterými by srovnání probíhalo? Nejen mě by jistě zajímal skutečný původ naší slavné spisovatelky. Děkuji mnohokrát za odpověď.
ODPOVĚĎ: Bádání pokračuje, probíhají jednání o získání dalších vzorků DNA v zahraničí.

Hraběnka Kounicová

2018-12-30 22:52:30 | Jan Holý

DOTAZ: V korespodenci Boženy Němcové jsem se dočetla o hraběnce Kounicové, která se údajně chystala roku 1856 Boženě Němcové velmi pomoci. Jistě víte, co myslím. Spisovatelka o tomto již více nepíše, pomoci se jí evidentně nedostalo. Moc ráda bych věděla, proč z tohoto plánu, který zněl až příliš krásně, sešlo. Co se stalo?
ODPOVĚĎ: Podle dostupných zdrojů poradil Boženě Němcové Josef Václav Frič, aby se při hledání pomoci v existenční nouzi obrátila spisovatelka i na Eleonoru Kounicovou. Od zmíněné hraběnky Němcová tehdy očekávala finanční pomoc, a proto ji – jak známo – věnovala Babičku (první vydání 1855). Na pomoc však čekala dlouho (stěžovala si na to např. v srpnu 1855 v dopise Janu Evangelistu Purkyněmu). Celkové rozladění se snad projevilo i tím, že v druhém vydání (1862) dedikace chybí. Hraběnka Kounicová formu pomoci konzultovala s vyšehradským kanovníkem Václavem Štulcem (1814–1887) a podle Friče byla Štulcova rada formulována takto: „Pakli ji dáte peníze, promarní je přes jednu noc se svými kamarády; darujete-li jí něco cennějšího, zastaví to obratem ruky, pročež vám radím jen k dárku co možná nepatrnému.“ Štulc, byť sám český vlastenec, těžce nesl nemorální životní styl spisovatelky a dosáhl toho, že se darem nakonec stalo jen „šest pratenounkých lžiček“. Hraběnka Kounicová podporovala nejen Němcovou, a i když nekteré její plány nevyšly, ani v budoucnu na ni nezapomněla, což se dá vyčíst z dopisu Němcové synu Karlovi (konec roku 1856): „Byla jsem u Kounicové [...] a ona mi dala 15 f., tak jsem mohla Mar. na ten první termín polovic dát a že máme na živobytí přes svátky...“ (Šifrou Mar. je myšlena služka Němcových Marie Votová, které Němcová dlužila peníze na výplatách.) Celou věc upřesníme podle životopisce Tilleho: Darované lžičky byly stříbrné. Němcová „...ukázala je Fričovi, když k ní přišel, a nabízela mu je se slzami v očích ke koupi. Neměli již co jíst. Odhodlala se jít k hraběnce osobně. Neprosila, ale její chatrné a horečně se lesknoucí oči mluvily za ni. Hraběnka měla hosty, ale přijala ji vlídně, doprovodila ji do předpokoje a tam jí dala šetrně 15 zl., nevědouc, v jaké bídě se Němcovic octli. Večer však vychovatel Šulz, jenž se znal s Bendlem, vyprávěl hraběnce, že Němcovic nemají z čeho žít. Hraběnka poslala druhý den k Němcové Bohdana Staňka, jemuž byl její choť otcovským přítelem, aby jí donesl 50 zl. Němcová přišla se poděkovat, hraběnka jí srdečně vyčtla, proč jí nic neřekla, dala jí šedé hedvábné šaty a slíbila, že to zařídí, aby Němcová za každý arch, jejž napíše, dostávala 20 zl. stálého honoráře. Němcová byla hraběnčinou laskavostí hluboce dojata: „To je dáma,“ píše, „která umí dávat, aby člověka tím neponížila... to není každému dáno. Nic, pranic, žádné odříkání, žádné strádání nebylo mi obětí, když jsem ale mnohdy takovéto ponižování snést musela pro rodinu – to mi bylo tuze trpkou obětí, a posud mi krev vře, když vzpomenu.

Otec syna Teodory

2018-11-23 16:50:38 | Jan Holý

DOTAZ: Oceňuji Vaše předchozí kvalifikované odpovědi. Potěšila mě informace, kterou jsem v nich našla, že otcem syna Teodory byl spíše Alfréd Beneš, než Václav Fejfar. Usuzovala jsem tak zejména podle jejich pozdější transakce s pozemkem na vilu. V nějakém článku jsem našla informaci, že už v roce 1894 Teodora koupila pohledávku na rozsáhlý pozemek a v roce 1908 z něj odprodala 6 parcel. Jsou o této koupi nějaké bližší informace? Jakou koupila pohledávku, byl pozemek zastaven např. bance? Co se ještě ví o Alfrédovi Benešovi (nar. 1854)? Je něčím prokázáno, že byl syn Alfréd Teodor dán na vychování k Benešovým příbuzným? Omlouvám se za dotazy, o Boženu Němcovou se amatérsky zajímáme a tak každá nová informace je pro nás zajímavý kamínek do mozaiky. Děkuji moc předem Hana Nekolová
ODPOVĚĎ: Myslíme, že většinu dotazů vám odpoví kniha Vladimíra Úlehly Samotářská dcera Boženy Němcové Theodora, kterou vydala knihovna Václav Čtvrtka v Jičíně.

Vnučka Boženy Němcové

2018-10-01 18:27:23 | Jan Holý

DOTAZ: Znala jsem paní, která byla vnučkou Boženy Němcové. Jmenovala se Růžena Wolfová, rozená Němcová, nar. v letech 1880–1890, Zemřela asi v r. 1970. Byla dcerou Karla Němce, prý měli hotel v Jičíně. Prosím, můžete zjistit něco podrobnějšího? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ: Muzeum spravuje rozsáhlý rodokmen rodiny Němcovy, osobní údaje však z pochopitelných důvodů nesdělujeme.

Jiří Novotný

2018-10-01 18:23:42 | Jan Holý

DOTAZ: Kde bych prosím našla matriční záznam sňatku prarodičů Boženy Němcové?
ODPOVĚĎ: Svatba Jiřího Novotného a Marie Magdaleny Čudové proběhla 5. února 1792. Fotokopii svatebního zápisu lze najít např. v knize Marie Magdalena Novotná-Čudová. Doba, krajina, rodina. OFTIS 2010, s. 84.

Původ Boženy Němcové

2018-07-01 11:44:45 | Jan Holý

DOTAZ: V nejnovějšín článku, co je k nalezení na rozhlas.cz je mj. uvedeno: “V Muzeu Boženy Němcové ve východních Čechách je uložen genetický materiál celkem tří osob – Boženy Němcové, jejího domnělého otce a syna Hynka.” Otázky: 1) Jaký genetický materiál onoho otce BN je u Vás uložen? 2) Byl materiál otce porovnán s BN, případně proč ne, resp. s jakým výsledkem? 3) Lze již vyloučit nebo potvrdit Pankla jako otce BN, případně kdy se tak stane? 4) S jakým výsledkem je Zaháňská větev (níže uvádíte že byli osloveni) resp. je genetický materiál Zaháňskými poskytnut či kdy se plánuje analýza a srovnání? 5) Lze zde zveřejnit, za jakých podmínek se dozvíme informace? Například, zda potomci BN nemají nějaké speciální podmínky?
ODPOVĚĎ:
1) Vlasy. 2) Ne, otec nepřenáší na potomka mitochondriální DNA.  3) Ne, nevíme. 4) Podle současného stavu bádání se zdá, že neexistuje přímá ženská linie Zaháňských od 19. soletí do současnosti. Genetický materiál potomků rodu Zaháňských je k dispozici, osobní údaje nesdělujeme. 5) Potomci BN, se kterými udržujeme korektní vztahy, nemají žádné speciální podmínky, v budoucnu samozřejmě nebudeme publikovat žádné osobní údaje žijících potomků.
           

Pomníky

2018-01-06 11:05:01 | Jan Holý

DOTAZ: Dobrý den, existuje nějaká evidence pomníků, soch a desek Boženy Němcové? Vzhledem k velkému množství adres, kde žila, to asi nebude úplně snadné dát dohromady.
ODPOVĚĎ:
Kompletní evidence neexistuje. Jiří Uhlíř však vydal solidní publikaci Božena Němcová v plastice (1970).

BN - DNA

2018-01-06 10:59:10 | Jan Holý

DOTAZ: K článku (zprávě) Objev DNA Boženy Němcové. Otázka 1) Byli osloveni majitelé vzorků genetického materiálu (vlasů Kateřiny Zaháňské, anebo jejího srdce, které je uloženo v Zaháni mimo kryptu)? Otázka 2) Je doložen žijící potomek některé ze sester(nebo případně sestřenic) BN v ženské linii? Otázka 3) Je doložen žijící potomek Dorotheyi Perigordove Talleyrand v ženské linii?
ODPOVĚĎ:
1) Ano. 2) Ne.  3) Ne.
 

Marie-Henriette Dessalles

2017-06-01 17:03:47 | Jan Holý

DOTAZ: Marie Henrietta Dessales se narodila ve francouzskayh laznich Bourbon l Archaumbault v zari 1816 Dorotheyi Perigordove Talleyrand. Otcem byl Carl Klam Martinic. Na francouzskych internetovych strankach najdeme M. H. Dessales mezi oficialnimi detmi Dorothey Talleyrand, je zde uveden i jeji rok umrti 1905. Ivanov pise, ze dite bylo vychovano v ustavu de Pages v ulici Mont Parnasse c.5. V r. 1836 dostava od sve matky Dorothey Talleyrand 90 000 franku vena, zenich je Francois Aristee Guerard. To napsal nas predni autor Ivanov. Jeji zivot muzeme sledovat. Zila a zemrela ve Francii. Jeji matka Dorothea Talleyrand patrila mezi nejbohatsi zeny Evropy. Na ceskych internetovych strankach stoji, ze M.H.Dessales je mozna totozna s BN. Tento nazor je prevzaty od pani Heleny Sobkove. Domnivam se, ze pani Sobkova neuvadi ve svych knihach zadne dukazy a jeji indicie jsou vykonstruhovane. BN mela cely zivot nouzi, je podivne, ze by tak bohata matka nepomohla svemu diteti. Zijeme v dobe, kdy se da velmi rychle overit, zda BN je totozna s M. H. Dessales. Pisete, ze zatim zadne dukazy nejsou, pouze tato dve tvrzeni M. Ivanova a pani H. Sobkove. Zkouma se v tomto smeru? Jiste nebyly pokrteny dve deti pod jmenem Marie-Henrietta Dessales. Jedna se o nasi spisovatelku. Dekuji.
ODPOVĚĎ:
Směrem k Marii-Henriettě Dessalles – pokud víme – nesměřuje žádné bádání.

Němcová a Erben

2017-05-26 21:28:26 | Jan Holý

DOTAZ: Jaký byl jejich Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena? Kdesi jsem četla, že Erbenovi se velmi líbila a prý o ni usiloval. Je to pravda? Pokud ano, byl úspěšný?
ODPOVĚĎ:
Vztah s Němcovou úspěšně navázal Erbenův švagr Hanuš Jurenka. K tomu životopisec Václav TilleJak se k ní chovali její dřívější přátelé, to napsal jasně Erben. Šembera ho žádal koncem dubna 1855, aby se zeptal Něm­cové, dostala-li peníze, které jí poslal. Erben odpovídá: „Nemohu k ní dojíti... vím totiž, že ona pod přísnou do­hlídkou jest, a že se na každého pozor dává, kdo k ní při­jde. Ona to ví také, a přece tak neopatrná jest, že návštěvy ráda přijímá, a zvláště to jí mám za zlé, že některé z mlad­šího pokolení spisovatelů, jichž hlava je pověstný Frič, okolo sebe shromáždí — snad proto, že jí lichotějí. Nyní tu již od několika neděl jest také její muž — druhá příčina, proč se člověk v úřadě postavený příbytku jejího varovati musí.“ Erben tedy přání Šemberovu nevyhověl, dokud Němcovou náhodně nepotkal. Pak napsal Šemberovi 23. května 1855: „Shledal jsem ji velmi jaksi sešlou, a skoro bych mohl říci poněkud spustlou — není divu, ke vší předešlé starosti o sebe a o rodinu přišel jí nyní ještě muž na krk.“ Erben její literární práci uznával. Ve své Kytici udělal Zlatý kolovrat a Vrbu podle jejích pohádek, ač toho v po­známkách neuvedl, posoudil příznivě v soukromém listu její příspěvky do Lady Nioly a veřejně v Obzoru později její Babičku, ale osobně byl k ní upjatý a odmítal jí radit a pomáhat. Když v oné nahodilé rozmluvě Němcová mu vykládala, že by ráda jela na Slovensko sbírat pohádky, nemá však peněz, „pokrčil ramenoma, že je to těžká věc“, že neví, „aby se kdo našel, kdo by na takové věci co obětovati chtěl“. Erben měl asi soukromé důvody, pro její styk s Jurenkou, svým švagrem, proč tak na Němcovou zanevřel, a její poměr k vládě byl mu záminkou, aby s ní přerušil styky. 

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID