Dobrý člověk

Dobrý člověk, povídka otištěná v Poslu z Prahy na rok 1858. Dobrým člověkem mínila rtyňského rychtáře Hejnu, jenž za jejího mládí jezdíval jako forman s bohatým nákladem několika vozů do Vídně. Znala jej již jako dítě, když, jsa tehdy statný, třicetiletý muž, přijíždíval každoročně po sv. Antonínu do Ratibořic pro ovčí vlnu, později stýkala se sním i v Červeném Kostelci, kde si chodíval k jejímu muži pro bolety, a konečně setkala se s ním 1842 ve Vídni, kde asi také poznala podrobnosti, jež líčí v povídce. Němcová vylíčila jej velmi živě v postavě pantáty Hájka a opředla jeho zjev smyšlenou milostnou historií.

Její povídka zabývá se otázkou vystěhovalství z Čech do Vídně, které se Němcová dotkla již v obrázku Domácí nemoc, a sociálním postavení služek, o němž se rozepsala se srdečnou účastí jíž v Barušce.

Obojí problém řeší v Dobrém člověku živěji, a zasazuje jej do rámce milostné povídky o lásce mezi statným, zámožným vozkou ze severovýchodních Čech, jenž jezdí pravidelně z Náchoda do Vídně, a dívkou ze vsi Jasenné, kterou kdysi vzal s sebou, když uprchla před nenáviděným nápadníkem.

Pantáta Hájek je dobrý člověk, jenž sbírá cestou děti, posílané chudými rodiči do Vídně pěšky po říšské silnici, ujímá se jich, a odevzdává je paní Kateřině, vzácné vyjímce mezi vídeňskými dohazovačkami, starající se o ty ubožáky s mateřskou láskou. Madla z Jasené jde sloužit, a její utrpení ve službě, její styk s kamarádkami a její shledání s bratrem, který chodí s potulnými muzikanty, jsou Němcové podnětem k velmi svěžímu a reálnému líčení života těchto vyhoštěnců z domova, kteří, pokud se neodnárodňují, žijí v chudých poměrech a hynou neb živí se těžkou, nevděčnou prací.

Němcová byla si plně vědoma, jak důležitá je tato otázka pro český život – měla v mysli živý příklad na své matce a svém nešťastném původu – dotýká se však jen velmi šetrně smutných stránek. Hledí ukázatí na Hájkovi a paní Kateřině, jak poměrně snadno dalo by se pomoci dobrou vůlí a trochou péče těm ubohým a bezradným, kteří bývají vydáni ve své nezkušenosti Vídni napospas, ale omezuje se jen na živé obrázky ze života, končí náhle zcela romantickým příběhem: nenáviděný nápadník překvapí Madlu ve Vídni samotnou v bytě a vrhá se na ni, Hájek však vrací se do Vídně právě včas, aby Madlu osvobodil.

 

Použitý text je z knihy Václava Tilleho Božena Němcová (1938)

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID