Chytilová nabídla životní roli Šinkorové!

Když se to dozvěděli její kolegové, netrpělivě čekali na informaci, koho obsadí do hlavní role. A odpověď jim doslova vyrazila dech. Bude to Daniela Šinkorová (35).

Scénář filmu Tvář naděje má Věra Chytilová (79) v šuplíku už přes třicet let, ale příznivé konstelace pro jeho realizaci nastaly teprve nyní. Jednou už bylo jeho natáčení schváleno na Barrandově, ale při skandální privatizaci FSB byl projekt zastaven. Tehdejší ředitel Václav Marhoul vzpomíná: „Asi si dovedete představit, jak vyváděla Věra Chytilová, když jsem jí film o Boženě Němcové, který měl stát 30 milionů korun, zastavil. Z osmi projektů jsem nechal tehdy dokončit jen jeden, Svěrákovu Obecnou školu.“ Chytilová sama hořce konstatuje, že její filmy byly za totality pořád zakazovány a po revoluci byla zase „ideologická cenzura nahrazena cenzurou peněz.“

Mimochodem, je to jeden z nejkrásnějších scénářů, jaké u nás byly napsány, shodují se odborníci. Obsazení hlavní role však vzbuzuje rozpaky. Tím spíše, že postava Boženy Němcové je spojena s mnoha legendami a mýty. Podle svědků, kteří podobu nešťastné spisovatelky popsali, byla „krásná až démonicky, disponovala omamným šarmem a temperamentem.“ Ať mi Daniela Šinkorová alias přeslazená doktorka Gita promine, ale většinu těchto rysů postrádá… Ovšem taková Mahulena Bočanová by se svým skutečným temperamentem a nespornou oduševnělou krásou na tuto roli vyhovovala lépe.

Kontroverzní bylo také herecké obsazení zatím posledního filmu o Němcové, který nedávno natočila německá režisérka Dagmar Knöpfel pod názvem „A tou noci nevidím jedinou hvězdu“. Ale možná právě proto, že film o „naší“ spisovatelce vznikl v zahraničí, dočkala se Chytilová konečně jeho podpory doma. Němcovou ztvárnila německá herečka Corinna Harfouch jako nemocnou ženu, která již jakoukoliv přitažlivost postrádá. Příliš věrohodně nebyly obsazeny ani další postavy, s výjimkou Bolka Polívky, který hrál Josefa Němce. Tuto „zradu“ mu ovšem zase vytýkala Chytilová. Je totiž známo, že fenomenální Bolek patří mezi její dvorní herce.

Koho Věra Chytilová obsadí do mužských rolí svého vysněného projektu není ještě zcela známo. Ale téměř jisté je, že se ještě dočkáme mnoha překvapení. Třeba, zda odpustí Bolkovi jeho zradu.

 

Zdroj: http://pikant.atlas.cz/celebrity/156668-chytilova-nabidla-zivotni-roli-sinkorove.aspx

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID