Božena Němcová v divadle, filmu a televizi

Za nacistické okupace v roce 1940 měla v Městském komorním divadle v Praze premiéru hra Franka Tetauera Život není sen „o životě a lásce Boženy Němcové ve třech dějstvích“, která se dotýkala jejího osobního konfliktu mezi manželskou povinností a láskou. Roli Boženy Němcové vytvořila Jiřina Štěpničková, Josefa Němce hrál Otomar Korbelář. Přibližně ve stejnou dobu napsal Jindřich Honzl dramatickou montáž díla a života Boženy Němcové Svatby. Poprvé byla uvedena v Divadélku pro 99 v Praze U Topičů.

V normalizačních 70. letech vzniklo představení monodramatu Františka Pavlíčka Dávno, dávno již tomu… zpráva o pohřbívání v Čechách v tzv. Bytovém divadle. Tehdejším režimem pronásledovaná herečka Vlasta Chramostová v něm představovala spisovatelku v době, kdy zemřel Karel Havlíček Borovský a Němcová mu na rakev položila trnovou korunu spletenou s vavřínovým věncem…

František Pavlíček byl také scénáristou filmu Horoucí srdce, který v roce 1962 natočil Otakar Vávra. Snímek zobrazuje Boženu Němcovou v době, kdy vzniklo její nejznámější dílo Babička. Zachycuje život spisovatelky a české vlastenecké společnosti v letech 1851 – 1856. Děj vrcholí politickou manifestací českých vlastenců s Němcovou v čele při Havlíčkově pohřbu. Boženu Němcovou hrála Jiřina Švorcová, jejího muže Radovan Lukavský. Další Vávrův film věnovaný Němcové vznikl podle stejnojmenné novely Miloše V. Kratochvíla Veronika. Ve snímku z roku 1985 hraje Němcovou Jana Hlaváčová a Josefa Němce opět Radovan Lukavský. Děj filmu je soustředěn do několika měsíců na přelomu let 1854 a 1855. Jde o epizodu, jejíž tragickou hrdinkou je mladá dívka – vlastenka, která se stala nedobrovolnou konfidentkou rakouské policie a svou bezděčnou zradu Němcové a jejích přátel zaplatila životem. Vedle jejího příběhu sledujeme i životní situaci Boženy Němcové, zejména pak její nenaplněnou lásku k mediku Hanuši Jurenkovi.

Německou režisérku Dagmar Knöpfelovou zaujaly tři koncepty dopisů Boženy Němcové Vojtovi Náprstkovi a inspirovaly ji k vylíčení posledních měsíců spisovatelčina života ve filmu A tou nocí nevidím ani jedinou hvězdu (v české distribuci v roce 2006). Boženu Němcovou ztělesnila Corinna Harfouchová, jejího manžela Bolek Polívka.

Na televizní obrazovce spisovatelku ztvárnily Dana Medřická (Božena Němcová), Jana Březinová (Vlčí halíř), Dana Syslová (Ako listy jedného stromu). Olga Sommerová o Němcové natočila dokumentární film Nesmrtelná hvězda Božena Němcová.

tisková zpráva k uvedení muzikálu Němcová!
divadlo TaFantastika dne 6. května 2008

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID