Zašitá krása. Skupina X-XII / Ten to Twelve

Od 17. černa do 29. července 2018 se v hlavní výstavní síni Muzea Boženy Němcové představí svými pracemi skupina Ten to Twelve. Skupinu tvoří 10 členek. Mnohdy s ní vystavují i další autorky.

Skupina vznikla sice v roce 2015, ale společně vystavovala již od roku 2010 ve výstavní síni Na chodbě Muzea Boženy Němcové a Textilního muzea v České Skalici. Skupina do ní nainstalovala šité textilní obrazy zhotovené technikou patchworku a quiltu.

V roce 2012 se skupina Ten to Twelve v uvedené výstavní síni představila autorskou kolekcí s názvem Zašitá krása – patchwork, inspirovanou životem a dílem Boženy Němcové. U příležitosti 150. výročí úmrtí české spisovatelky byla vytvořena kolekce, vztahující se ke krajině, kde prožila mládí, a k jejímu literárnímu dílu.

Roku 2014 byla v České Skalici vystavena kolekce s názvem Mosty –  v nás a kolem nás, pro kterou byly vytvořeny práce s motivem buď existujících či zaniklých mostů, např. Karlova  mostu, mostu Rialto v Benátkách, ratibořických mostů nebo imaginárních mostů, které si vytváříme mezi sebou. Základem kolekce byla díla Jany Haklové, která vytvořila 25 textilních obrazů s tímto námětem a jako autorskou kolekci je s velkým úspěchem představila na mezinárodní výstavě patchworku  Carrefour Européen du Patchwork v Alsasku.

V roce 2015 skupina Ten to Twelve vytvořila pro budovu vodního manufakturního mandlu v Ratibořicích kolekci s názvem „Zašitá krása v bílém“. Zdobila jí unikátní mandl po celou letní sezonu.

Roku 2016 ztvárnila skupina práce s námětem roku 1866, kdy ve východních Čechách probíhaly bitvy prusko-rakouské války. Tato kolekce byla, po českoskalické premiéře v uvedeném roce, s úspěchem vystavena v lednu 2018 ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové a bude po dohodě s ředitelem Muzea východních Čech v Hradci Králové prezentována v Památníku bitvy 1866 na Chlumu u Hradce Králové.

V roce 2017 se skupina Ten to Twelve představila kolekcí svých prací v barokním areálu Skalka u Mníšku pod Brdy, v Litomyšli, na zámku Lnáře, v Pardubicích, na zámku v Nových Hradech u Chrudimi.

Skupina vystavuje každoročně v Chodovské tvrzi v Praze 4 a na mezinárodní výstavě Prague Patchwork Meeting, na níž jsou vystavovány práce českých i zahraničních autorek. Je to největší přehlídka patchworku (bývá na ni vystaveno až 800 různých textilních obrazů) ve východní Evropě. Již dvakrát svoje práce vystavovala na Mezinárodním setkání krajkářek ve Vamberku. Pro své práce využila techniku krajky ruční i strojové, a to i ve spojení s digitálními tisky. Účastnicím setkání tak ukázala i netradiční možnosti tvorby krajek.

V roce 2018, kdy bude v Muzeu Boženy Němcové skupina vystavovat již popáté, představí výsledky projektu známého ve světě jako Round Robin. Jedná se o společnou práci, která postupně koluje po jednotlivých účastnicích, aby se pak hotová vrátila k první člence skupiny. Šití probíhá podle přesně rozepsaného plánu, kdy účastnice projektu zhotoví první část svého díla, na kterou postupně navazují ostatní v předepsaném pořadí. Na konci projektu se každé účastnici vrátí její dílo, ovšem s doplněnými částmi od ostatních účastnic. Protože probíhá předávání nehotových děl v průběhu šití v naprostém utajení, je konečný výsledek, zejména pro autorku první části díla, velkým překvapením, protože vidí dílo (podobně jako další účastnice projektu) hotové až na samotném předání, což je vždy slavnostní okamžik a velký zážitek.

Po návštěvě Barcelony v roce 2015 nás inspirovaly mozaiky geniálního umělce Antonia Gaudího k vytvoření 3 D objektů technikou aplikované mozaiky. Každá členka ušila jednu výseč a po sešití byla vytvořena ojedinělá kolekce přátelského šití – textilní mozaikové míče.

Tyto míče byly v březnu 2018, spolu s bílými quilty, představeny na mezinárodní výstavě Festival international de patchwork ve španělském Sitges a vzbudily zaslouženou pozornost. Také míče představíme veřejnosti v českoskalickém Muzeu Boženy Němcové.

Naděžda Harbichová

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID