Josef Knitl: Krajiny, květiny a zátiší

Josef Knitl se narodil před šestaosmdesáti lety, 8. července 1931, v Teplicích nad Metují. Chuť kreslit a malovat a radost z výtvarné práce ho provázejí životem od školních let. Pro jeho tvorbu byly významné roky 1946–1949, strávené na Státní průmyslové škole textilní ve Dvoře Králové nad Labem – ovlivnila ho tam výuka  malíře a grafika, textilního návrháře  profesora Františka Mervarta. Jeho výtvarné schopnosti pomohl rozvinout také malíř, profesor Karel Meisner v Jaroměři.

Josef Knitl v době královédvorského studia a na svých pozdějších působištích, v bavlnářských podnicích Lina a Mileta, mimo jiné navrhoval vzory tkanin, dezény kapesníků a textilních tisků, ve volném čase kreslil a maloval, od konce sedmdesátých let 20. století se věnoval také řezbářské činnosti – tvořil a vystavoval drobné reliéfní plastiky a šperky. Svoje výtvarné schopnosti, řemeslnou zručnost, řezbářské dovednosti, úspěšně uplatnil v letech 1998–2013 jako konzervátor a restaurátor Textilního muzea a Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Zachránil, nakonzervoval a zrestauroval stovky sbírkových předmětů uvedených muzeí.

Náměty pro svoje práce nachází zejména v  krajině a lidové architektuře Orlických hor a Podorličí, Českoskalicka. Ztvárnil také motivy ze středních Čech, ze Slovenska. Zachycuje církevní stavby, hradní architekturu, části města Česká Skalice i celkové pohledy na něj. Nechává se přitom inspirovat nejenom vzpomínkami, realitou, ale též dobovými fotografiemi a pohlednicemi. K autorovým oblíbeným námětům patří květiny. Květiny zachycené v jejich přirozeném přírodním prostředí, květiny ve vázách. Tvoří rovněž zátiší. Zátiší s květinami, s ovocem. Náměty ztvárňoval a ztvárňuje realisticky. Využívá k tomu techniku kresby, akvarelu, olejomalby, kombinovanou techniku, věnoval se dřevořezbě.

V osmdesátých letech se zúčastnil několika kolektivních a skupinových výstav ve východních Čechách, počínaje rokem 1999 výstav prací neprofesionálních výtvarníků z Českoskalicka s názvem Českoskalická paleta. Samostatně vystavoval v roce 2001 v Textilním muzeu a Muzeu Boženy Němcové a v roce 2016 v Galerii Fortna střediska volného času Bájo v České Skalici. V muzeu se prezentoval více než stovkou prací – studijními kresbami, obrazy, v oboru dřevořezby drobnými reliéfními plastikami,  inspirovanými přírodninami, kmeny stromů, listy, květy, a šperky – přívěsky, náramky, prsteny, sponami… V Galerii Fortna vystavoval více než dvě desítky prací věnovaných  krajině, zátiším, stavebním památkám, České Skalici.

Knitlovy práce jsou propracované, klidné, upřímné, vyzařují z nich autorův zájem o zpracovávaná témata, svědčí o jeho vzpomínkách, sympatiích, obdivu  k nim. Výtvarná činnost patří k důležitým součástem jeho života, je jeho celoživotní láskou. 

Vlastimil Havlík

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID