Svatá země objektivem a slovem reportéra Břetislava Turečka

V neděli 19. června bude ve společné výstavní síni Muzea Boženy Němcové v České Skalici otevřena jedinečná autorská výstava Svatá země objektivem a slovem Břetislava Turečka.

Autor výstavy Břetislav Tureček (nar. 1970) navštěvuje Blízký východ od roku 1993. Svaté zemi – tedy dnešnímu Izraeli, Palestině i okolním krajům se nejvíce věnoval v letech 2008-2013 kdy byl stálým zpravodajem Českého rozhlasu na Blízkém východě. „Bydleli jsme s manželkou nejprve ve východní, palestinské části Jeruzaléma, na druhou polovinu pobytu jsme se přesunuli do židovské části města,“ přibližuje zákulisí novinářského života. „Život v obou komunitách, které spojují výbuchy nepřátelství a zároveň – pro mnohé překvapivé – podobnosti, nám umožňoval dostávat se pod kůži Židů i Arabů, což bylo pro chápání jejich mentality i vzájemných vztahů k nezaplacení.“ Mimochodem, v té době také vznikla jedna ze tří Turečkových novinářských knih, nazvaná příznačně Nesvatá válka o Svatou zemi, která byla oceněna Cenou Egona Erwina Kische za mimořádné dílo v oblasti literatury faktu.

Výstava v Muzeu Boženy Němcové se pokouší atmosféru mystických i tuctových míst Svaté země přiblížit desítkami snímků i informativních popisek. „Svatá země má celou řadu rovin,“ říká Břetislav Tureček, který dnes vyučuje předměty související s Blízkým východem na Metropolitní univerzitě Praha. „Jeden den se můžete ponořit do dávné historie křižáckého dobývání, druhý den se vydáte po stopách prvních židovských budovatelů, následovat může drsná a přitom poetická výprava Negevskou pouští, nakonec se můžete vrátit do dnešní svízelné reality třeba návštěvou palestinského uprchlického tábora.“
Několik rovin má i výstava rozdělená do čtyř částí – lidé, příroda, náboženství a také boj o Svatou zemi. Tureček přitom upozorňuje, že území Svaté země nekopíruje dnešní mezistátní hranice, takže prostřednictvím jeho snímků zavítáme i například mezi jordánské Beduíny. „Vždyť žijí pod biblickou horou Nebo, na východ od řeky Jordána a Mrtvého moře, tedy v místech, kudy po Svaté zemi před více než sto lety putoval známý český badatel, dobrodruh a katolický kněz Alois Musil,“ poukazuje autor českoskalické výstavy na badatele, který je dodnes citovanou autoritou pro dnešní znalce beduínů i arabského světa jako takového.

Oproti zvyklostem českoskalického muzea nebude výstava zahájena vernisáží, ale přednáškou autora, kterou zakončí beseda s posluchači, během které bude možné klást dotazy nejen k hlavnímu tématu výstavy, ale i k palčivým otázkám migrační krize, protože Břetislav Tureček se v oblasti blízkovýchodního konfliktu dlouhodobě pohyboval a může je komentovat z hlediska vlastních zkušeností a znalostí. Beseda proběhne v českoskalickém muzeu v neděli 19. června od 17 hodin.

Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, v červenci je otevřeno denně. Výstava potrvá do 31. července 2016.

Knihy Břetislava Turečka

Nesvatá válka o svatou zemi … prohlížejte ZDE
Světla a stíny islámu … prohlížejte ZDE
Labyrintem Íránu … prohlížejte ZDE

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID