Zašitá krása / 1866

Již počtvrté se ve dnech 18. července – 21. srpna uskuteční ve výstavní síni Na chodbě v českoskalickém muzejním areálu výstava prací členek skupiny Ten to Twelve.

Patchwork: Slovo patch se z angličtiny předkládá jako záplata, jedná se tedy o techniku, která využívá malých kousků látek a jejich sešíváním dává novému dílu další rozměr a využití. Art quilt je dekorativní doplněk interiéru, který je vyroben spojením textilních i netextilních materiálů různými, i nešicími technikami, ale většinou provázen quiltováním, převážně strojovým.

První zprávy o patchworku, často ve spojení s aplikacemi, známe už ze starověkého Egypta. V Mongolsku byla objevena hrobka z 1. století př. n. l. která obsahovala prošívaný koberec. V podstatě od začátku výroby tkaní se lidstvo snažilo tento drahocenný materiál zužitkovat dalšími způsoby, tedy i výrobou nových výrobků záplatováním. Do Evropy se dostávají quilty a patchwork asi v 11. století.

Skupina Ten to Twelve sice vznikla v roce 2015, ale společně vystavovala již od roku 2010 v Muzeu Boženy Němcové a Muzeu textilu v České Skalici, kde vystavovala svoje šité textilní obrazy zhotovené technikou patchworku – quilty. Tvoří jí 10 členek, proto ten název a někdy přibíráme ještě další autorky, aby doplnily svoji tvorbou naše kolekce.

V roce 2012 se skupina Ten to Twelve v tomto muzeu představila již autorskou kolekcí quiltů, inspirovanými životem a dílem Boženy Němcové, což byl také název celé výstavy. U příležitosti 150. výročí úmrtí české spisovatelky byla vytvořena kolekce quiltů  vztahujícími se ke krajině, kde prožila mládí a jejímu literárnímu dílu, jejich názvy jsou např. Na návštěvu k paní kněžně, Ratibořický zámek, V zámku a podzámčí nebo quilt s názvem Krásná paní, kde byl vyšit portrét spisovatelky a text úvodních slov románu Babička.

2016_haklova-1866V roce 2014 byla v tomto muzeu vystavena kolekce quiltů s názvem Mosty – v nás a kolem nás, pro kterou byly vytvořeny quilty s motivem buď existujících či zaniklých mostů, např. Karlův most, most  Rialto v Benátkách, nebo imaginárních mostů, které si vytváříme mezi sebou. Základem kolekce byla díla Jany Haklové, která vytvořila 25 textilních obrazů s tímto námětem a jako autorskou kolekci je s velkým úspěchem představila na mezinárodní výstavě pachworku  Carrefour Européen du Patchwork ve francouzském Alsasku.  Zde je třeba uvést, že tato technika je ve světě velmi oblíbená a mezinárodních výstav se zúčastňuje až 30 tisíc návštěvníků v několika dnech.

Skupina Ten to Twelve pravidelně každoročně vystavuje na mezinárodní výstavě v Praze Prague patchwork meeting, v dubnu 2016 se bude konat již její 10. ročník. Zde je vystavena tvorba nejen českých autorek, ale i kolekce s různými náměty z celého světa, celkem je zde k vidění až 800 kusů různých textilních obrazů. Je to největší přehlídka pachworku a prodejní výstava pomůcek ve východní Evropě.

V roce 2015 skupina Ten to Twelve vytvořila pro historickou budovu vodního mlýna v Ratibořicích kolekci bílých quiltů, která s názvem „Zašitá krása v bílém“, která zdobila prostor mlýna celou letní sezonu a doplňovala použitým materiálem – bílým plátnem, zpracovaným různými netradičními technikami – expozici o provozu mandlu.

Pro Městskou knihovnu ve Vamberku skupina Ten to Twelve roce 2015 vytvořila kolekci quiltů, ve kterých využila krajky ruční i strojové, aby účastnicím mezinárodní krajkářské výstavy ve Vamberku ukázala i netradiční možnosti využití tohoto krásného materiálu. Svou kolekcí – Výběr z díla – se skupina Ten to Twelve představila v roce 2015 v barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy, pravidelně vystavuje v Chodovské tvrzi v Praze 4 nebo v budově Městského úřadu v Kouřimi u Kolína.

Po domluvě s vedením českoskalických muzeí byl navržen nový námět pro výstavu pro rok 2016: jakýmkoliv způsobem ztvárnit rok 1866, kdy v České Skalici a okolí probíhaly bitvy prusko-rakouské války a celý kraj je poset pomníky se jmény pohřbených vojáků obou válčících stran. Toto téma není jednoduché a bylo předmětem živých diskuzí. Nakonec došly členky skupiny k závěru, že se toto téma pokusíme ztvárnit tak, jak každá členka skupiny uzná za vhodné, aby ji námět quiltu oslovil a přitom souvisel se zadaným tématem. Brzy po zadání byly hotové první quilty budoucí výstavy jako Zapomenutý knoflík, Pomník v Dubně, Květiny a válka apod.

Ten to Twelve chtějí výstavou Na chodbě přispět ke vzpomínkovým akcím, které se po celý rok 2016 konají ve východočeském kraji na paměť událostí války prusko-rakouské.

Za skupinu Ten to Twelve
Naďa Harbichová
www.zasitakrasa.cz

2016_harbichova_pozvanka_x

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID