Leona Kuťková. Z přírody – Kresby, ilustrace, plastiky

Od 22. června do 9. srpna bude patřit výstavní síň Na chodbě areálu UPM – Muzea textilu a Muzea Boženy Němcové v České Skalici pozoruhodným kresbám, ilustracím a plastikám lanškrounské výtvarnice Leony Kuťkové, členky Unie výtvarných umělců Hradec Králové.

Leona Kuťková se věnuje od roku 1998 tvorbě soch zvířat technikou lité broušené sádry. “Závěrečná patina dává sochám velmi hebký, až alabastrový povrch, který … podobu tvorů zjemňuje a přesouvá do role symbolů. Zvířata v jejím podání odpočívají. V okamžicích pohody si upravují srst nebo peří a stávají se bezbrannými. I šelmy vnímá jako zranitelné, mizející obyvatele planety.”  Několik objemných sádrových soch vytvořila také v rámci projektu Noví mimozemšťané (2002) pro Galerii Nový  Dvůr v Letohradě, v expozici lnškrounského Městského muzea je vystavena její socha Vakovlk. Tvoří také busty. “V roce 2006 jsem obdržela zakázku od soukromé firmy JCCE v Tokiu na vytvoření dvou bronzových bust majitele firmy a jeho manželky … V roce 2007 jsem busty  do  Japonska dovezla”, uvádí. V letech 2009 – 2011 v Japonsku žila a věnovala se výtvarné činnosti.

Od roku 2001 patří její zájem černobílým a kolorovaným kresbám s náměty ze světa živočišné a rostlinné říše. Ztvárňuje zvířata a rostliny z českých zemí. Během let dosáhly její práce kvality vědeckých ilustrací. Dosud jimi byla ilustrovány kniha Krajem koruny země. Vlastivěda Lanškrounska (2002) a Lanškrounsko. Vlastivědný sborník Městského muzea Lanškroun. Její ilustrace jsou též součástí  naučných stezek v Sázavském údolí a na Lanškrounských rybnících.

Práce Leony Kuťkové byly prezentovány na několika kolektivních výstavách, na  Výtvarnále 2003 a 2004 v Lanškrouně, na Lanškrounském uměleckém salonu (2005) a na Výtvarném salonu Unie výtvarných umělců v Hradci Králové (2014). Samostatně vystavovala v loňském roce. Její kresby byly na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze prezentovány pod názvem Leona Kuťková: Vědecká ilustrace české fauny.

Vlastimil Havlík

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID