Dana Holá. Textilie, kresby, grafické práce

  • 23. srpna – 30. září 2015
  • tvorba regionální výtvarnice

Od 23. srpna do 30. září 2015 patří výstavní síň Muzea Boženy Němcové a UPM – Muzea textilu v České Skalici výběru z prací akademické malířky, textilní výtvarnice, návrhářky, malířky a grafičky, básnířky a esejistky Dany Holé-Charvátové (1938 – 2007).

Kolínská rodačka Dana Holá studovala v ateliéru profesora Antonína Kybala na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové (1956 – 1962). Kresebnému rukopisu Dany Holé vyhovovala nejvíce citlivá a dynamická technika filmového tisku, umožňující vytváření mnohobarevných, velkoplošných, výtvarně hodnotných dezénů, a proto nastoupila po absolvování školy do červenokosteleckého návrhářského ateliéru národního podniku Texlen. V ateliéru pracovala už na konci studií, v tiskárně Texlenu v Rudníku vytiskla svoji diplomovou práci, soubor potištěných, lněných, hrubonitných dekoračních textilií (ukázka z nich je na výstavě prezentována). Třináct roku práce v ateliéru (1961 – 1974) tvoří důležitou etapu v tvůrčí činnosti Dany Holé. Lze je považovat za období různorodé, pestré práce spjaté s navrhováním vzorů tkaných látek a zejména pak dezénů potištěných textilií (dekoračních, šatových, lehátkových…), ubrusů, stolních i upomínkových utěrek. V letech 1974 – 1976 byla zaměstnána jako návrhářka v pražském Ústavu bytové a oděvní kultury (navrhovala zejména dezény bytových textilií). Od poloviny sedmdesátých let 20. století žila v Trutnově, v letech 1978-1982 navrhla, ve spolupráci s architekty trutnovského Stavoprojektu, a ve dvou případech i sama realizovala, sedm děl (tapiserie, dřevěné reliéfy a dřevěnou vitráž) pro reprezentační a společenské prostory a mateřské školy na Trutnovsku. V letech 1983 – 1987 navrhovala dezény pro národní podnik Moravolen, Šumperk.

V rámci volné tvorby kreslila, navrhovala a tvořila gobelíny, textilní aplikace (mnohdy doplněné výšivkou), tapiserie, působivé barevné koláže, vytvářela grafické práce, zejména dřevořezy a linoryty. Po roce 1987, ve kterém odešla do invalidního důchodu, se věnovala kresbě, sítotisku, grafické technice suché jehly a grafice počítačové (počítačové kresbě myší).

Českoskalická výstava je věnována ukázkám výsledků prací (vystavena je na ni stovka děl) ze všech oblastí tvůrčí činnosti autorky. Prezentovány na ni jsou práce ze sbírky UPM – Muzea textilu, Galerie výtvarného umění v Náchodě, Galerie města Trutnova, Muzea Podkrkonoší v Trutnově a z rodinné pozůstalosti. Na výstavě si lze zakoupit publikaci Dana Holá-Charvátová. Příroda, kterou vydala v roce 2011 Galerie výtvarného umění v Náchodě.

Vlastimil Havlík

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID