Mosty – výstava art quiltů

Již potřetí se ve dnech 1. července – 17. srpna uskuteční ve výstavní síni Na chodbě v českoskalickém muzejním areálu výstava prací členek Bohemia patchwork klubu.

Slovo patch se z angličtiny předkládá jako záplata, jedná se tedy o techniku, která využívá malých kousků látek a jejich sešíváním dává novému dílu další rozměr a využití. Art quilt je dekorativní doplněk interiéru, který je vyroben spojením textilních i netextilních materiálů různými, i nešicími technikami, ale většinou provázen quiltováním, převážně strojovým.

První zprávy o patchworku, často ve spojení s aplikacemi, známe už ze starověkého Egypta. V Mongolsku byla objevena hrobka z 1. století př. n. l. která obsahovala prošívaný koberec. V podstatě od začátku výroby tkaní se lidstvo snažilo tento drahocenný materiál zužitkovat dalšími způsoby, tedy i výrobou nových výrobků záplatováním. Do Evropy se dostávají quilty a patchwork asi v 11. století.

Patchwork není v muzejních prostorách ničím novým, již v roce 2010 zde byla představena kolekce klasického patchworku, v roce 2012 pak byla instalována výstava s názvem Zašité vzpomínky aneb patchwork inspirovaný dílem a krajem Boženy Němcové. Na ní byly předvedeny práce, které buď přímo upozornily na dílo spisovatelky (na obraze Na návštěvu k paní kněžně byly použity faksimile rukopisu k pohádce O dvanácti měsíčkách) nebo použitým materiálem evokovaly obsah povídek, např. obraz V zámku a podzámčí.

Návštěvníky muzea v letošním roce čeká kolekce textilních obrazů s názvem Mosty, kterou pro mezinárodní výstavu Carrefour Européen du Patchwork ve Franci vytvořila Jana Haklová. Ta byla jako zatím první a jediná představitelka českého patchworku vyzvána k prezentaci svého díla na této nejvýznamnější evropské přehlídce, kterou během čtyř dnů navštíví několik desítek tisíc návštěvníků z celého světa. Ve své kolekci 24 obrazů ztvárnila reálné mosty z celého světa, ale i mosty mezi lidmi, a to jak klasickou technikou patchworku, tak dalšími textilními technikami, včetně barvení, sítotisku, přenosu fotografií na látku atd.

​Zmíněnou kolekci doplní ve výstavní síni obrazy na stejné téma, které vytvořily další členky Bohemia patchwork klubu,  ​jež už v muzeu vystavovaly v minulých letech a do České Skalice se rády vracejí.

Výstava bude slavnostně otevřena v sobotu 5. července v 10:30 hod.

kontakt na kurátorku výstavy
JUDr. Naděžda Harbichová
tel. 723 120 524, e-mail: harbichova.n@seznam.cz

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID