Kanadští indiáni v přítomnosti posvátného

Vladimír Prachař, indiánským jménem Náčelník zbraní, cestuje za indiány do Kanady pravidelně od roku 2007. Získal proto už mnoho osobních přátel mezi Černonožci, Krí, Shuswapy a dalšími kmeny. Některé z nich najdou návštěvníci na vystavených fotografiích. V roce 2011 byl Vladimír Prachař adoptován za bratra indiánky kmene Krí jménem Rose Wabasca. Vladimír, indiány přezdívaný také Arnie (s hlasem Arnolda Schwarzeneggera), je Tanečníkem Slunce a strážcem dýmky. Zabývá se indiánskou spiritualitou současnosti a žije podle jejích zásad.

Autorská výstava fotografií Vladimíra Prachaře zachycuje rozmanitosti prostředí, v němž kanadští indiáni žijí. Jedná se o záběry ze Skalistých hor, táhnoucích se ze severu na jih severoamerickým kontinentem, hor plných krásných jezer, ledovců, vodopádů i divoké zvěře, ale i z prostorné prérie. Těmito územími se kdysi indiáni přesouvali kvůli lovu i do svých zimovišť se svými stany tee-pee (týpí). K jejich stěhování využívali psy a později i koně. Tee-pee pokrývaly sešité bizoní kůže, ukotvené kameny. Kruhy z kamenů můžete dodnes najít v údolích řek, kde bývaly indiánské tábory. Dnes indiáni tee-pee stavějí většinou jen při obřadech a kmenových setkáních. Pokud mají poblíž dům nebo karavan, tee-pee zůstává jen jako připomínka starých časů. Dnes v tee-pee nechybějí kamna, koberce a postele.

Nepřehlédnutelným tématem Prachařova zájmu jsou obřady pow-wow, tradiční indiánská setkání s tanci a zpěvem, která udržují tradiční hodnoty a indiánskou identitu. Na pow-wow se setkávají indiáni různých kmenů, žijící v rezervacích i ve městech, mladí i staří. Tanečníci se pohybují v aréně vždy ve směru slunce, doprovázejí je zpěváci bubnující na velké bubny. Posvátnost indiánů udržují také další obřady a rituály. Nejvyšší z nich je Tanec Slunce, pořádaný jedenkrát ročně. Během Tance Slunce se tanečníci po čtyři dny postí a tančí s přestávkami od východu do západu slunce.

Fotografickou část výstavy doplňuje sbírka artefaktů dovezených z indiánských teritorií a výrobků, které původní indiánské výrobky věrně napodobují. Některé z nich je možné muzeu zakoupit na památku. Odvážní návštěvníci se pak s Vladimírem Prachařem mohou do Kanady vypravit osobně.

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID