Práce studentů Ateliéru Fashion design Západočeské univerzity v Plzni

Od 4. května do 12. června 2013 bude patřit českoskalická muzejní výstavní síň oděvům, obuvi a galanterním doplňkům, pracím studentů Ateliéru Fashion design Západočeské univerzity v Plzni.

Výstava, uspořádaná Uměleckoprůmyslovým museem – Muzeem textilu ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové je osmým ročníkem bienále ateliérů textilní tvorby. Předcházející ročníky bienále byly věnovány pracím studentů z Prahy, Hradce Králové, Liberce, Ústí nad Labem, ze Zlína a dvakrát pracím studentů z Bratislavy.

Ateliér Fashion design je součástí Ústavu umění a designu, který byl v Plzni založen založen v roce 2002. Ateliér existuje od roku 2008. Vede jej docentka, akademická malířka Helena Krbcová. Jejím asistentem je Mgr. Art. Pavel Brejcha.

Ateliér připravuje studenty (v současné době jich je bezmála šest desítek) pro jejich budoucí profese v bakalářském i magisterském stupni studia. V bakalářském stupni ve specializacích design oděvu a design obuvi a módních doplňků. V magisterském studiu je pak výuka, podle docentky Krbcové, „propojena v pokročilé studium fashion designu v plné jeho šíři a zaměřuje se na tvorbu větších celků a autorských kolekcí, kde jsou zastoupeny všechny položky, tedy oděv, obuv i módní doplňky … V průběhu celého studia se studenti v ateliéru Fashion design zabývají studiem módy v její plné šíři. Jsou vedeni tak, aby rozvíjeli svůj talent a umělecké schopnosti, vnímali módu jako neoddělitelnou součást životního stylu a zabývali se jí tedy ve všech souvislostech, jak po stránce estetické, tak zejména funkční a z hlediska všech filozofických i sociálních aspektů. Zabývají se také její historií, studiem módních trendů. Nezbytnou součástí studia je kresba, práce s fotografií a styling. Studium je zaměřeno zejména na individuální autorskou tvorbu, ale i tvorbu produktu a schopnost pracovat v napojení na výrobní firmu. Magisterské studium je orientováno na design obuvi jak solitérní, tak průmyslově vyráběné a tvorbu oděvních doplňků, kabelek, tašek apod. posléze tvorbu větších oděvních celků. Vždy je kladen důraz na hledání témat a nových myšlenek, na koncepční myšlení, hru s materiálem a experiment jak umělecký, tak při hledání nových technologií. Veškerá výuka probíhá na základě individuálního vedení každého studenta se záměrem rozvíjet jeho invenci a kreativitu. Studenti vytvářejí své modely vlastnoručně a jsou kladeny vysoké nároky na jejich dokonalou řemeslnou úroveň.“

Studenti ateliéru získali, přes relativně krátkou dobu jeho existence, již řadu prestižních ocenění, a to v zahraničí i v tuzemsku. Mezi nejvýznamnější patří po tři předcházející roky opakovaný postup do finále celosvětové soutěže Arts of Fashion v USA. Další významná ocenění si studenti přivezli z mezinárodních soutěží v Düsseldorfu a Berlíně. Ti nejúspěšnější již v současné době pracují na stážích u významných firem v Paříži a v Holandsku.

Studenti ateliéru se zúčastňují workshopů, jejich práce jsou často vystavovány. V  České republice svoje práce představili na mnoha módních přehlídkách, vystavují je na přehlídkách pořádaných Ústavem umění a designu, na výstavních přehlídkách Designblok nebo Czech Grand Design.

Ateliér Fashion design pořádá v Plzni od roku 2012 mezinárodní studentské módní sympózium INVENIO.

Výstava v českoskalické muzejní výstavní síni seznámí veřejnost s výběrem z aktuálních výsledků torby studentů obou specializací. Jeho součástí budou modely autorských oděvů, modely ručně vyrobené solitérní obuvi a kabelek, módní kresby a fotografie oděvních modelů.

Autor: Vlastimil Havlík, Muzeum textilu UPM

UPOZORNĚNÍ: Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ BUDE VÝSTAVA 12. ČERVNA OD 13 HODIN UZAVŘENA

Několik snímků z přípravy vernisáže, vlastní vernisáže a z výstavy:

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID