Kraj mládí Boženy Němcové v obrazech a grafikách Kamily Matějčkové-Myškové

Splav v RatibořicíchLetos to bude již sto let, kdy se ve vísce na jižní Moravě narodila akademická malířka Kamila Matějčková-Myšková. U příležitosti tohoto výročí připravilo Muzeum Boženy Němcové a UPM – Muzeum textilu výstavu: Kraj mládí Boženy Němcové v obrazech a grafikách Kamily Matějčkové-Myškové. Vystavené obrazy pocházejí ze sbírkového fondu Muzea Boženy Němcové a soukromé sbírky pana Josefa Daňsy.

Kamila Matějčková-Myšková se narodila 22. listopadu 1911 v Lužici u Hodonína. Její Chvalkovický zámekotec, přednosta železniční stanice, měl velké výtvarné nadání a studoval na mnichovské akademii výtvarného umění. Studií se však musel z rodinných důvodů vzdát. Budoucí malířku přitahovalo výtvarné umění stále víc, a proto se přihlásila do malířské školy Janka Alexyho, nově založené v Piešťanech. Odtud odešla v roce 1936 na Akademii výtvarných umění v Praze, kde nejprve studovala u profesora Loukoty, a později přešla do krajinářské školy profesora Otakara Nejedlého. Právě zde získala Kamila Matějčková nejvíce poznatků, které využívala v pozdější tvorbě. V roce 1947 zakončila studia absolutoriem Akademie výtvarných umění s přiznáním třetí ceny od profesorského sboru.
Kostel a fara v České SkaliciVelmi brzy po ukončení studií nalezla téma pro své malířské počínání, ve kterém spatřovala své životní poslání. Předlohou a inspirací se jí stala místa spjatá s českými hudebními i literárními osobnostmi – Bedřichem Smetanou, Aloisem Jiráskem, Antonínem Dvořákem, Boženou Němcovou a jinými. Na Náchodsku strávila několik let. Náměty pro její tvorbu se staly památky České Skalice, Ratibořic i blízkého okolí. Její pozornosti však neunikla ani malebná česká krajina prostá literárních a hudebních stop. Na obrazech tak nalezneme četná zátiší, rybníky, potoky a říčky, lávky i mosty. Na svých plátnech vyobrazovala krajinu za pomoci metody realistického malování, tlumených barvených tónů s jemnými kontrasty světla a stínu. Vysokou úroveň jejich prací dokládá i účast na výstavách v zahraničí například v Peru nebo v kanadském Montrealu.

Kamila Matějčková-Myšková zemřela 13. července 2001 v nedožitých devadesáti letech v Liberci, kde strávila více než polovinu svého života.

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID