Móda z ÚBOKu aneb co český textilní průmysl nevyrobil

Ústav bytové a oděvní kultury (ÚBOK) v Praze vznikl v roce 1959 na základech národního podniku Textilní tvorba, vzorové závody a modelárny, založeného 1949. Úkolem Textilní tvorby bylo zajišťování výtvarné úrovně a kvality výrobků lehkého průmyslu, získávání tvůrčích pracovníků a pečování o výchovu mladých návrhářů. Tyto úkoly převzal v roce 1959 ÚBOK. Neměl již nadále přímou odpovědnost za výrobu. Zároveň byla posílena poradenská funkce nové instituce a její těsnější sepětí s estetickými otázkami a světovými trendy. Početná skupina odborníků tu měla usilovat o růst estetické a výtvarné hodnoty spotřebního zboží. Činnost instituce byla zaměřena na oblast odívání a textilu, bydlení, skla a porcelánu. Tedy na obory, které se společně podílejí na vytváření životního stylu.

V návrhářských ateliérech a modelárnách ÚBOKu vznikaly inspirační oděvní kolekce na základě dobré informovanosti o světových módních trendech. O zařazení jednotlivých modelů do výroby se pak jednalo se zástupci oděvních továren. Tyto oděvy však nebyly příliš často realizovány, protože narážely na nezájem odpovědných pracovníků z průmyslových podniků, kteří dávali přednost méně zdařilým modelům z návrhářských ateliérů konfekčních závodů.

Výstava představí modely vytvořené ÚBOKem, předváděné na módních přehlídkách, publikované v časopise Žena a móda, které se však přes svoji dobrou úroveň nedostaly nikdy do výroby. Výstava bude doplněna módními fotografiemi, plakáty a projekcemi krátkých filmů, které přiblíží činnost ÚBOKu a československých oděvních závodů.

(Vlastimil Havlík)

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID