Adolf Kašpar, ilustrátor Babičky

Výstava ke 150. výročí prvního vydání Babičky
Adolf Kašpar se narodil na Šumpersku v roce, kdy maloskalický hostinský Steidler prodal svou hospodu (dnes hlavní budova Muzea Boženy Němcové) voršilskému řádu. Kašparova rodina žila díky vlastnímu koloniálu skromně, přesto udržela syny na studiích. Adolf, nejmladší z nich, byl mizerným studentem – po přechodu do olomoucké školy musel jen do prvního ročníku chodit tři roky. Docházka nebyla vzorná, častěji byl potkáván v ulicích města, kde kreslil zanikající zákoutí a zajímavé lidské typy.

Díky knihkupci Prombergerovi a známému malíři Schwaigerovi se ještě za studií dostal k ilustrátorské práci a po (ostudně slabé) maturitě na akademii. Rovněž tam měl kvůli častým absencím problémy – profesor Pirner byl již v druhém ročníku nucen zvažovat vyloučení ze studijní skupiny. A tehdy Adolf Kašpar představil své ilustrace k Babičce. Začala éra slavného kreslíře…!

Desítky originálních ilustrací k Babičce a Panu učiteli, ilustrace k Pohorské vesnici, Jiráskovu Bratrstvu či sto let staré fotografické předlohy pro ilustrace – to vše ze sbírek Památníku národního písemnictví v Praze, Muzea Boženy Němcové v České Skalici, Vlastivědného muzea v Šumperku a Národního muzea v Praze si můžete prohlédnou ve výstavní síni českoskalických muzeí do 11. září 2005. Vernisáž výstavy proběhne 17. července v 10 hodin v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové. Srdečně Vás zveme.

A ještě slovníkové heslo: Kašpar Adolf č. malíř, grafik a ilustrátor, * 27. 12. 1877 Bludov u Moravského Šumperka, † 29. 6. 1934 Železná Ruda; jeden z nejvýzn. představitelů domácí knižní ilustrace počátku 20. st., pokračovatel díla M. Alše; proslul ilustracemi knih B. Němcové (Babička), F. Bartoše (Kytice z lidového básnictví našim dětem) a tvorby A. Jiráska (Filosofská historie, F. L. Věk, Temno, U nás); též volná graf. a malířská tvorba.

 

 

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID