Kapesník, kapesník

Zkuste bez rozmýšlení říci první, co vás napadne, když řeknu slovo kapesník…rýma, nachlazení, zpocené čelo, pláč nebo snad slzy? Každého napadne určitě něco a za chvíli bychom zjistili, k čemu všemu je ten kousek látky třeba. Provází nás po celý náš život, při radosti, smutku i nemoci. Buď leží pěkně vyžehlený v zásuvce a nebo se krčí někde v kapse, aby byl po ruce.

Historie kapesníku sahá až do starého Říma, ale předmětem obecnější potřeby se stal až v 18. století. Předtím byl spíš bohatě zdobeným módním doplňkem a známkou urozenosti.

Ani v dnešní době nám kapesníky neslouží jen k osobní hygieně. Mnohdy opatrujeme i kapesníčky krásně zdobené, abychom se mohli potěšit jejich půvabem. Jsou lidé, kteří kouzlu kapesníčků cele propadli a jejich shromažďování je stojí většinu volného času. Kapesníčky se dědí jako poklady v rodinách po celé generace, věnují se jako dárek, třeba v tanečních hodinách, a určitě vás napadají další možnosti, při kterých mohou kapesníčky udělat velkou radost.

V Textilním muzeu TIBA v České Skalici budete mít možnost ve dnech 10. 6. – 17. 8. 2005 shlédnout výstavu Kapesník, kapesník, kapesník…všude samý kapesník, která se vám pokusí, alespoň částečně, zmapovat historii vývoje kapesníku, přinese několik zajímavostí o kapesnících, ale hlavně vás chce potěšit spoustou krásných zdobených, vyšívaných a památečních kapesníčků, které nám zapůjčili sběratelé i soukromé osoby.

(Pavla Knápková)

 

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID