Tváře Středního východu

Války, humanitární a přírodní katastrofy, milióny uprchlíků, statisíce válečných vdov a teroristé podřezávající děti odlišného (a často i shodného) vyznání – tak vypadá Střední východ ve dvouminutových šotech televizního zpravodajství a dvacetiřádkových novinových článcích. Až by se zdálo, že v této oblasti nejsou lidé toužící po klidu a prožívající každodenní radosti starosti jako kdekoliv jinde na světě.

Výstava Tváře Středního východu se proto snaží ukázat všední život v zemích, které řada obyvatel České republiky zná spíše jako východiště pouti za lepším životem, na niž se každoročně vydávají tisíce uprchlíků křižujících naší zemi.

Snímky samozřejmě nezachycují Střední východ v celé jeho pestrosti – vždyť jen Afghánistán je devětkrát větší než Česká republika., nemluvě o rychle se rozvíjejícím Íránu či iráckém Kurdistánu. Závěrka autorova fotoaparátu proto necvakala v prostředí velkoměst a vymožeností moderní civilizace, které zná každý z nás. Snímky také zachycují spíše místa a lidi mimo zájem médií a cestovních kanceláří, snaží se zachytit skutečný život, s níž se od Indu po Tigris různým způsobem potýkají desítky miliónů lidí.

Břetislav Tureček (1970) se Blízkému a Střednímu východu profesionálně věnuje od roku 1993. Nejprve působil jako novinář na volné noze, od léta 1997 je redaktorem deníku Právo. Jeho příspěvky se objevují i v časopisech Reflex, Respekt a Týden a dalších, je zván do vysílání České televize, Českého rozhlasu a BBC. Do regionu svého zájmu od Izraele a Palestiny až po Pákistán a Afghánistán podnikl řadu dlouhodobých reportážních cest. V oblastech a mezi lidmi, jichž se týká tato výstava, strávil s fotoaparátem více než rok.

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID