Jiří Marbach: Z tvorby

Od 24. srpna do 28. září, v srpnu denně od 9 do 17 hodin, v září pak denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, budou ve výstavní síni Muzea Boženy Němcové a Textilního muzea v České Skalici k vidění výsledky celoživotní práce novoměstského výtvarníka Jiřího Marbacha.

Jiří Marbach (1938) pochází z rodiny slovinského textilního kresliče. Otec záhy zahynul v koncentračním táboře a rodina čelila persekuci. Proto se matka rozhodla vrátit do domovské obce – Nového Města nad Metují, které Jiřímu přirostlo k srdci. Počátkem šedesátých let 20. století přešel autor do oboru kultury a pracoval pak jako vedoucí okresního kulturního střediska. Absenci odborného výtvarného vzdělání nahrazoval samostudiem, kursy, ale především kontakty se zkušenými umělci, kteří se stali jeho učiteli.

Marbachova tvorba se od šedesátých let zaměřuje především na portrétní kresbu a užitou grafiku. V osmdesátých letech přibyl zájem o volnou tvorbu či bytovou a zahradní architekturu. Výstava ve výstavní síni českoskalických muzeí je proto průřezem celoživotní tvorby. Nejzdařilejšími výstavními kusy jsou osobité, stylizované, barevně střídmé, svěží a až romanticky pojaté pohledy na Nové Město nad Metují a práce s novoměstskou tematikou vůbec, zaujmou však i obrazy inspirované pařížským pobytem v šedesátých letech či svérázné portréty přátel-výtvarníků.

(Vlastimil Havlík)

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID