Vilém Pokorný – Obrazy

Přírodu bezmezně obdivuje

V neděli 23. června byla zpřístupněna v českoskalické muzejní výstavní síni prodejní výstava obrazů Viléma Pokorného. Součástí vernisáže bylo vystoupení Jany Jánské (housle) a Miloslava Vondřejce (klavír). Přednesli dvě věty Sonatiny opus 100 Antonína Dvořáka.

Životní příběh čerstvého šedesátníka Viléma Pokorného (narodil se 21. května 1942 na slatinských Končinách) je obdivovatelům výsledků jeho tvorby a návštěvníkům jeho výstav poměrně dobře znám. Od dětských let je těsně spjat s přírodou. Vyrůstal v ní, přírodnímu materiálu – dřevu, patřila jeho původní profese. Vyučil se truhlářem a až do roku 1993 se prací se dřevem živil. Přírodou je obklopen i ve svém bydlišti, ve Svobodném u Libňatova, přírodu vyhledává, studuje, důvěrně zná. Když pracoval v truhlářské dílně ve Stolíně u Červeného Kostelce, docházel tam denně, za každého počasí, přes údolí s řekou Úpou z Libňatova. Přírodu bezmezně obdivuje, je jí prosycen, a svoje náměty tak může ztvárňovat „po paměti“, v poklidu svobodenského ateliéru. Zmínit je ovšem třeba také fakt, že by se jen těžko mohl věnovat malování bez pochopení, pomoci a podpory své manželky. Platí to o uplynulých letech i o současnosti.

Ústředním tématem Pokorného tvorby je, jak jinak, krajina a příroda. Krajina a příroda ve svých proměnách, v nejrůznějších podobách a ve všech ročních obdobích. Po vzoru své učitelky, úpické rodačky, akademické malířky Julie Winterové-Mezerové, vytváří též obrazy květin, trav, věnuje se detailům krajiny s dominantami stromů a keřů. Svoje náměty nachází v Krkonoších a v jejich podhůří, na Českomoravské vrchovině, v Jižních Čechách a na dalších místech a snaží se, aby byly v jeho obrazech doprovázeny i příslušnou atmosférou. Je obdařen citem, smyslem pro prosté přírodní motivy a podává je kultivovanou malířskou formou: pečlivě, s akcentem na detail. Pracuje olejovými barvami (maluje na sololit), kolorit jeho obrazů je projasněn do čistých tónů pastelových barev.

Vilém Pokorný ve své tvorbě vychází z odkazu Adola Kosárka, Antonína Chittussiho, Julia Mařáka, z odkazu české realistické krajinomalby druhé poloviny 19. století, která čerpala, mimo jiné, z romantického zaujetí pro nedotčenou přírodu, čerpá z odkazu krajinomalby, v níž se zvlášť výrazně prolínají a někdy i střetávají dva základní výtvarné principy – romantismus a realismus. Pokorného kompozice mají romantické, lyrické vyznění, zároveň jsou však věnovány konkrétním místům a tvořeny se smyslem pro skutečnost, věcnost. Výtvarníkův realismus přitom není realismem otrockým, popisným, ale realismem impresivním.

Vilém Pokorný vystavoval v uplynulých bezmála deseti letech na několika místech Náchodska a Trutnovska, ale kupříkladu i v jižních Čechách nebo na střední Moravě, zúčastnil se výstav ve Francii a Německu. V českoskalické muzejní výstavní síni bude nainstalováno na padesát jeho obrazů z let 1998 – 2002 do 21. července.

(Vlastimil Havlík)

Kategorie:

Komentáře nejsou povoleny.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Galerie Julie Mezerové
Ateliér Julie Mezerové
Galerie Jos. Vondráčka
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola

Dějiny České Skalice
NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
mbn@ceskaskalice.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID