Božena Němcová: Příběhy, situace, obrazy

JANÁČKOVÁ, Jaroslava. Božena Němcová: Příběhy – Situace – Obrazy. Academia : Praha 2008. 328 s. ISBN 978-80-200-1574-7

Knihu tvoří soubor studií věnovaných vybraným otázkám života a tvorby Boženy Němcové – její korespondenci, vybraným povídkám a románům – které uvádí do  kontextu s českým literárním životem poloviny 19. století i s nadnárodními kulturními procesy doby (vztahy ke Slovensku, počátky emancipačního hnutí žen, recepce západního venkovského románu). V souboru se prolíná pohled literárněhistorický, biografický i kulturněhistorický. Řada studií je zde publikována poprvé, další byly po začlenění do souboru podstatně přepracovány. Koncepce souboru polemizuje s formálními a strukturalistickými školami literární vědy 20. století.