mapa stránek

cz  en  pl

Zasílání novinek

Vyhledávání

logo

Dotazy a odpovědi

Vážení návštěvníci, rubrika Dotazy slouží jako první pomoc pro Vaše nejasnosti a je zaměřena pouze na problematiku života a díla Boženy Němcové. Neočekávejte prosím také do detailu vypracované odpovědi, které byste snad mohli použít pro vypracování seminárních prací… :-) Stránka není aktualizována denně. Mnohokrát opakované dotazy mažeme, zvláštní dotazy, které by vyžadovaly složitější rešerši rovněž. Badatelé nechť se na nás obracejí obvyklou cestou. Děkujeme za pochopení.

Vaše jméno

Váš email

Téma dotazu

Vypočítejte11+1=? 

Dotaz

VÝPIS DOTAZŮ A ODPOVĚDÍ

Marie-Henriette Dessalles

2017-06-01 17:03:47 | Antonín Tobiášek

DOTAZ: Marie Henrietta Dessales se narodila ve francouzskayh laznich Bourbon l Archaumbault v zari 1816 Dorotheyi Perigordove Talleyrand. Otcem byl Carl Klam Martinic. Na francouzskych internetovych strankach najdeme M. H. Dessales mezi oficialnimi detmi Dorothey Talleyrand, je zde uveden i jeji rok umrti 1905. Ivanov pise, ze dite bylo vychovano v ustavu de Pages v ulici Mont Parnasse c.5. V r. 1836 dostava od sve matky Dorothey Talleyrand 90 000 franku vena, zenich je Francois Aristee Guerard. To napsal nas predni autor Ivanov. Jeji zivot muzeme sledovat. Zila a zemrela ve Francii. Jeji matka Dorothea Talleyrand patrila mezi nejbohatsi zeny Evropy. Na ceskych internetovych strankach stoji, ze M.H.Dessales je mozna totozna s BN. Tento nazor je prevzaty od pani Heleny Sobkove. Domnivam se, ze pani Sobkova neuvadi ve svych knihach zadne dukazy a jeji indicie jsou vykonstruhovane. BN mela cely zivot nouzi, je podivne, ze by tak bohata matka nepomohla svemu diteti. Zijeme v dobe, kdy se da velmi rychle overit, zda BN je totozna s M. H. Dessales. Pisete, ze zatim zadne dukazy nejsou, pouze tato dve tvrzeni M. Ivanova a pani H. Sobkove. Zkouma se v tomto smeru? Jiste nebyly pokrteny dve deti pod jmenem Marie-Henrietta Dessales. Jedna se o nasi spisovatelku. Dekuji.
ODPOVĚĎ:
Směrem k Marii-Henriettě Dessalles – pokud víme – nesměřuje žádné bádání.

Němcová a Erben

2017-05-26 21:28:26 | Antonín Tobiášek

DOTAZ: Jaký byl jejich Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena? Kdesi jsem četla, že Erbenovi se velmi líbila a prý o ni usiloval. Je to pravda? Pokud ano, byl úspěšný?
ODPOVĚĎ:
Vztah s Němcovou úspěšně navázal Erbenův švagr Hanuš Jurenka. K tomu životopisec Václav TilleJak se k ní chovali její dřívější přátelé, to napsal jasně Erben. Šembera ho žádal koncem dubna 1855, aby se zeptal Něm­cové, dostala-li peníze, které jí poslal. Erben odpovídá: „Nemohu k ní dojíti... vím totiž, že ona pod přísnou do­hlídkou jest, a že se na každého pozor dává, kdo k ní při­jde. Ona to ví také, a přece tak neopatrná jest, že návštěvy ráda přijímá, a zvláště to jí mám za zlé, že některé z mlad­šího pokolení spisovatelů, jichž hlava je pověstný Frič, okolo sebe shromáždí — snad proto, že jí lichotějí. Nyní tu již od několika neděl jest také její muž — druhá příčina, proč se člověk v úřadě postavený příbytku jejího varovati musí.“ Erben tedy přání Šemberovu nevyhověl, dokud Němcovou náhodně nepotkal. Pak napsal Šemberovi 23. května 1855: „Shledal jsem ji velmi jaksi sešlou, a skoro bych mohl říci poněkud spustlou — není divu, ke vší předešlé starosti o sebe a o rodinu přišel jí nyní ještě muž na krk.“ Erben její literární práci uznával. Ve své Kytici udělal Zlatý kolovrat a Vrbu podle jejích pohádek, ač toho v po­známkách neuvedl, posoudil příznivě v soukromém listu její příspěvky do Lady Nioly a veřejně v Obzoru později její Babičku, ale osobně byl k ní upjatý a odmítal jí radit a pomáhat. Když v oné nahodilé rozmluvě Němcová mu vykládala, že by ráda jela na Slovensko sbírat pohádky, nemá však peněz, „pokrčil ramenoma, že je to těžká věc“, že neví, „aby se kdo našel, kdo by na takové věci co obětovati chtěl“. Erben měl asi soukromé důvody, pro její styk s Jurenkou, svým švagrem, proč tak na Němcovou zanevřel, a její poměr k vládě byl mu záminkou, aby s ní přerušil styky. 

Sňatek Boženy Němcové

2017-05-19 20:18:08 | Antonín Tobiášek

DOTAZ: Nenašla jsem v matrikách ani sňatek 7. srpna 1820 (Pankl – Novotná), ani 12. září 1837 (Němec – Panklová). Neznám místopis České Skalice – Malé Skalice – Skaličky. Kde vlastně ty sňatky byly a ve kterých matrikách je najdu?
ODPOVĚĎ:
Data sňatků máte samozřejmě správně. Při hledání v matrikách se opřete o edici dokumentů od Miloslava Novotného Život Boženy Němcové : Dopisy a dokumenty I. Do roku 1848. Praha : Československý spisovatel, 1951. Dočasný odkaz ZDE a ZDE. Malá Skalice (Skalička) byla v 19. století samostatnou obcí!

O Popelce, nebo O Popelušce?

2017-05-16 15:26:13 | Antonín Tobiášek

DOTAZ: V jakém roce vyšla kniha o Popelce?
ODPOVĚĎ:
Samostatná kniha O Popelce Němcové – pokud víme – nevyšla, ale pohádka O Popelce (ZDE) je součástí druhého svazku Národních báchorek a pověstí (vyšlo roku 1845, nakladatel Jan Jaroslav Pospíšil). Upozorňujeme i na slovenskou variantu pohádky O Popelušce (ZDE), kterou Němcové vydal nakladatel Šálek roku 1858 v devátém svazku Slovenských pohádek a pověstí. Mimochodem, Popelku najdete i v díle Karla Jaromíra Erbena (Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských, svazek III, Otto 1907).
Pokud hledáte pozdější kompilát pohádek Boženy Němcové pod názvem O Popelce a jiné pohádky, najdete ho např. ZDE. Vyšel v nakladatelství Nava v roce 1994.

Babička

2017-04-21 09:49:26 | Antonín Tobiášek

DOTAZ: Kolikrát byla vydaná Babička v Čechách?
ODPOVĚĎ:
Přesné číslo není známo a není možné se k němu dobrat. Často se uvádí údaj více než 300 vydání, někdy 350 vydání.

Kde zemřel otec Boženy Němcové

2017-03-28 11:39:01 | Antonín Tobiášek

DOTAZ: Dobrý dne, ve zdejší rubrice Odborné texty je článek Nečekaný objev na Alserské fare. Je tam napsáno, že v roce 1950 matka BN utajovala smrt svého manžela (otec BN), dokud nebylo vydáno povolení k vystěhování do Zaháně. Já jsem někde četla, že rodina Panklova se z Ratibořic vystěhovala do Zaháně celá, t.j. matka, otec a děti (kromě BN, která už byla vdaná), a že otec BN zemřel až v Zaháni. Jak je to tedy správně?
ODPOVĚĎ:
Panklovi se přestěhovali do Zaháně r. 1845, kde v červnu 1850 Johann Pankl zemřel. Poznámka v textu Nečekaný objev na Alserské faře by se mohla týkat možné manipulace s datem úmrtí Pankla z důvodu souběhu úmrtí a probíhajícího úředního jednání.

Manžel

2017-03-10 09:40:34 | Antonín Tobiášek

DOTAZ: Kolik měla manželů?
ODPOVĚĎ:
Jednoho.

Adéla

2017-02-22 10:46:48 | Antonín Tobiášek

DOTAZ: Dobrý den, rád bych se dozvěděl něco více o životě sestry Boženy Němcové, která se Babičce jmenuje Adélka (později prý označovanou též Aida, Adelheid). Uvítám odkazy jak na tištěnou literaturu, tak na Internet. Děkuji.
ODPOVĚĎ:
Sestra Boženy Němcové Adéla Panklová (nar. 1835). Více informací se můžete dočíst v knize Heleny Sobkové Božena Němcová a Zaháň (nakl. ARSCI, Praha 2001, ODKAZ). Dále jsou pak zmínky o Adéle v korespondenci Boženy Němcové (ODKAZ).

Narození paní Němcové

2017-02-06 22:01:51 | Antonín Tobiášek

DOTAZ: Dobrý den, teď jsem četla článek Vévodkyně s krycím jménem Božena Němcová. V archivech v Londýně je prý článek o francouzské šlechtě Zápis o Dorothee vévodkyni. Prý porodila tři dcery – 27. 3. 1816 Barboru Betty, možná Barunku, dali jí do adopce baronům von Braun, u kterých sloužila Terezie Novotná. Chci se zeptat, jestli je to pravda. Vše by vyřešily testy DNA, ale asi je nikdo nedovolí. Paní Němcová byla krásná a vzdělaná žena. Děkuji za odpověď, Jarka.
ODPOVĚĎ:
Autor článku Vévodkyně s krycím jménem Božena Němcová je jistě šprýmař. DNA jsme již našli, nikdo nám v tom nebránil. Článek je ZDE.

Vnuci Boženy Němcové

2016-12-27 17:17:57 | Antonín Tobiášek

DOTAZ: Dobrý den, co prosím víte o vnukovi Boženy Němcové, Miroslavovi 1881—1933?
ODPOVĚĎ:
Vnuk Boženy Němcové Miroslav Němec (15. 1. 1881 Tábor – 1. 5. 1933 Čepřovice u Volyně) byl synem Karla Němce, druhorozeného syna spisovatelčina. Miroslav pochází z Karlova druhého manželství s Annou Dostálovou (1855—1927). Miroslav Němec sloužil jako lesnický adjunkt u hraběte Deyma na panství Starý Jičín. V roce 1908 se oženil se zdejší rodačkou Františkou Duldovou (1887—1917) a v následujícím roce se jim narodila jediná dcera Marie.

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Historie textilní výroby
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola
Muzeum 1866

NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
info@muzeumbn.cz

SPOLEČENSKÉ SÍTĚ

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID
Software pro správu a údržbu majetku SW KLID