mapa stránek

cz  en  pl

Zasílání novinek

Vyhledávání

logo

Sestry

V Sestrách je motiv o osudu svedené dívky, v Barušce smírně zakončený, rozveden tragicky. Látkou bylo Němcové vypravování, jež slyšela v Zaháni, když tam přijela z Nymburka na návštěvu. Žena jejího bratra Josefa byla dohližitelkou v Etzersdorfské trestnici u Zaháně a vyprávěla o dvou děvčatech, odsouzených pro vraždu dítěte.
Němcová počíná světlou náladou červnového večera a popisem dostaveníčka Hedviky s mladým myslivcem Robertem.

Líčí pak živě slavnost v zámeckém parku a šílenou bolest děvčete, jež spatří svého svůdce po boku kněžny a pozná v něm knížete. Nato kreslí v pochmurných rysech obraz ženské trestnice, mši v kapli, kde mezi trestankami klečí Hedvika, její sestra Johana, jejíž muž, sedlák Burckhard, stojí v pozadí kaple. Hedvika porodila mrtvé dítě, Johana je zahrabala na křižovatce, ale psi našli mrtvolu a sestry byly odsouzeny do žaláře.

Když Johana vytrpí svůj trest a opouští vězení, umírá Hedvika ve své cele žalem. Povídka končí pohřbem neťastné trestanky na pusté pláni. Když spouštějí mrtvolu do hrobu, jede kolem v kočáře její svůdce. Burckhardův bratranec chce se vrhnout na knížete, ale Johana jej zdrží: Hedvika před smrtí odpustila svému svůdci. A sedlák končí: »Bůh soudiž: on vidí, kdo koho šidí.«

Těch několik scén, velmi náladově a dramaticky rozvitýcha se schváleným kontrastem proti sobě položených, má patetický styl, jindy neobvyklý u Němcové. A závěrem vyznívá žalobně proti osudu, ač ani v tomto zoufání nad bídou života nevzdává se Němcová své víry v moc dobra a lásky, která i v utrpení vede k odpuštění.

Použitý text je z knihy Václava Tilleho Božena Němcová (1938)

Kategorie:

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Historie textilní výroby
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola
Muzeum 1866

NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
info@muzeumbn.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID
Software pro správu a údržbu majetku SW KLID


Region Adršpach – ubytování a zážitky