Chýše pod horami

Chýše pod horami je naivně a dojemně idealisovaný obrázek ze Slovenska. Helcelet vyjádřil se o něm, stejně jako o celém Máji, velmi pohrdavě – nepochopil zářivou, kouzelnou náladu líbezných vzpomínek na slovenské výlety, jež se rozsvětlily v duši Němcové, roznícené touhou po velkém poslání, být prostřednicí mezi dvěma větvemi českého národa, uskutečnit československé sbratření.

Němcová kreslí velmi živě obrázek zámožného statku U Medvědů pod Ďumbierem, v němž sídlí rodina Žatných, pocházející, podle rodinné tradice, z Čech. Mladý Sokol ze Sokolova zabloudí tam v bouřce před sv. Janem Křtitelem na svých toulkách Slovenskem, prožije rozkošné chvíle srdečného pohostinství, pálení ohňů o svatojánské noci, výlet na horskou salaš, a vzpalne čistou, prudkou láskou k líbezné Katušce. Němcová procítila lásku Katuščinu od prvních bezděčných záchvěvů až k vášnivému vzplanutí panenského srdce s takovou vroucností, že se mimoděk chvěje hruď při čtení milostných scén této přeidealisované idyly. Zasnoubení českého šlechtice se Slovenkou vyrovnává bolest, kterou dříve kdysi strýc ženichův rodině Žatných způsobil, zastřeliv na medvědím honu nešťastnou náhodou Katuščina otce, a je zároveň symbolem československého sbratření. Konec povídky však zaznívá posměšným tónem proti těm, kteří se Němcové posmívali pro její horování o slovenském lidu. Paní Sauerschüllová čeká v Praze netrpělivě, až se Sokol vrátí z cesty a požádá o ruku její pyšné dcery. Místo Sokola však přijede jeho přítel a vypravuje, že se Bohuš na Slovensku oženil, a společnost trne hrůzou, jak se mohl šlechtic oženit s cikánkou.

Použitý text je z knihy Václava Tilleho Božena Němcová (1938)