Božena Němcové | Život ~ dílo ~ doba

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

si vám dovoluje oznámit, že při příležitosti 150. výročí úmrtí Boženy Němcové vydává titul Božena Němcová: Život ~ dílo ~ doba. Kniha je souborem textů předních odborníků (literárních vědců, literárních historiků, lingvistů, historiků či sociologů), které vznikly před několika lety při příležitosti 150. výročí prvního vydání Babičky.

Kniha má 256 stran (navíc 16 stran barevných příloh) a mj. precizně shrnuje dosud známé skutečné či domnělé podoby spisovatelky, zabývá se jazykem jejích děl, popř. zkoumá, do jaké míry jsou dnes vydávané pohádky totožné s její původní tvorbou. Čtenáři mohou v knize zachytit osudy potomků Boženy Němcové, stejně jako zaznamenat pasáž rehabilitující pověst manžela Josefa Němce. Část publikace je věnována rozboru politické a společenské situace doby, v níž Němcová žila a tvořila, a v nechybí ani jedna z novějších hypotéz o narození Barbory Novotné (Panklové), založená na pečlivém archivním výzkumu.

Ukázky z knihy jsou k dispozici (ke stažení) na adresách:
links.muzeumbn.cz/bn-kniha a
links.muzeumbn.cz/bn2012 (pro Google Docs).

Obsah ZDE, recenze ZDE a bibliografický záznam ZDE.

Objednávejte na
sekretariat(at)muzeumbn.cz