mapa stránek

cz  en  pl

Zasílání novinek

Vyhledávání

logo

Jaroslav Svoboda: Houby v ilustraci

Od 30. července do 30. září 2018  budou v  malé výstavní síni Muzea Boženy Němcové pod názvem  Houby v ilustraci vystaveny mykologické ilustrace Mgr. Jaroslava Svobody.

Jaroslav Svoboda (1980) studoval na Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích v Podkrkonoší a na Pedagogické fakultě královéhradecké univerzity. Vyučuje grafiku a společenské vědy na Střední průmyslové škole elektrotechnické a vyšší odborné škole v Pardubicích.

Jeho zájem patří mnoha oblastem výtvarné práce (kresbě, grafice, malbě, soše …), je literárně činný. Věnuje se užité grafice, grafické práce provádí např.  pro Spolek krásného slova v Hradci Králové, výtvarně spolupracuje mimo jiné i s královéhradeckou o. p. s. PROSTOR PRO (projekty realizované nízkoprahovým centrem pro děti a mládež KLÍDEK), s Občanským poradenským střediskem o. p. s. v Hradci Králové. Realizoval trojrozměrné odborné fyzické modely – kaňonové údolí Valles Marineris na Marsu a měsíční kráter Tycho pro královéhradeckou Hvězdárnu a planetárium. Je členem profesního sdružení Unie grafického designu.

Diplomová práce Jaroslava Svobody je věnována tématu Vědecká ilustrace jako doprovod odborného textu (2008). Vědecké ilustraci, zejména ilustraci mykologické, se i sám intenzívně a – jak dokládá výstava – na vysoké úrovni věnoval. S mykologickými ilustracemi začal „v roce 2000 v rámci studia na Univerzitě Hradec Králové v semináři Vědecká ilustrace. Sbírání hub mě bavilo od malička“, uvádí, „a v tomto semináři jsem spojil svoji zálibu s výtvarným prostředím. Tato původně záliba přerostla do závěrečné diplomové práce … Ilustrace jsem tvořil až do roku 2009 …“  Tvořil je „kombinovanou technikou na formáty A4. Kombinovaná technika vycházela z použití klasických a akvarelových pastelek, kvaše a vodových barev. Ilustroval jsem převážně živé plodnice čerstvě sebrané … – houby jsem sbíral nejenom já sám, s hledáním a určováním plodnic makroskopických hub mi pomáhali mykologové ze všech koutů republiky, přičemž největší zásluhu na tomto poli mají profesionální i amatérští mykologové z Hradce Králové.“

Jaroslav Svoboda je též autorem unikátní publikace Houbotlas aneb houbařův Hradec Králové (2009). Obsahuje přesné mapky výskytu jednotlivých druhů hub na území města a recepty na jejich zpracování a díky své populárně – vědecké části uvádí čtenáře také do tajů a magie mykologické vědy. Součástí publikace jsou též barevné ilustrace a fotografie. Svoboda pravidelně psal také odborné mykologické příspěvky do tiskovin nakladatelské a vydavatelské společnosti Futura a.s.

Vlastimil Havlík

Kategorie:

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Historie textilní výroby
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola
Muzeum 1866

NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
info@muzeumbn.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID
Software pro správu a údržbu majetku SW KLID


Region Adršpach – ubytování a zážitky