Poezie kuchyně. Vyšívané nástěnné kuchařky ze sbírky o.p.s. Z babiččina kapsáře a Muzea textilu

• 17. srpna – 30. září 2015
  • výstavní síň Na chodbě

Ve výstavní síni Na chodbě maloskalického muzejního areálu lze od 17. srpna do 30. září shlédnout výstavu Poezie kuchyně, expozici vyšívaných nástěnných kuchařek, ručníků, pouzder na kartáče, deštníky … ze sbírky o.p.s. Z babiččina kapsáře a UPM – Muzea textilu.

„Nástěnné vyšívané ´kuchařky´, jako součást kultury všedního dne, odrážely estetické cítění a vkus širokých lidových vrstev. Pomáhaly s minimálními finančními náklady vytvářet útulné domácí prostředí a navozovat iluzi moderního bydlení.“ Místem zrodu a ohniskem rozvoje tvorby „kuchařek“ je s největší pravděpodobností Německo. Z něho se jejich tvorba rozšířila do českých zemích, na Slovensku, do Polska, Maďarska … Tvorba „kuchařek“ souvisí s oblibou ručních prací, a to zejména v městském prostředí, na přelomu 19. a 20. století. Zejména vyšívání bylo na považováno za projev dobré výchovy dívek, a to ze všech společenských vrstev, bylo důležitou součásti jejich vzdělávání, výuky zajišťované industriálními“ učitelkami. „Každá žákyně si osvojila  alespoň základní techniky výšivky a svých znalostí uměla bohatě využít. Záplava výšivek pak pokrývala nejen oděvní součásti, ale množství dekorativních a užitkových textilií, nevyjímaje nástěnné ´kuchařky´, vyšívané ´zoubky´ do polic a ozdobné ručníky“.  Ve vesnickém prostředí se textilní vyšívané nástěnky začaly uplatňovat později než v prostředí městském a maloměstském

U většiny „kuchařek“ je propojeno obrazové vyjádření s textem. V některých případech jim dominuje text, někdy byla obrazová složka „kuchařek“ důležitější  než textová, některé nebyly texty opatřeny vůbec. K tématům, jimž jsou věnovány, patří řádný, klidný chod domácnosti, především kuchyně. Jsou věnovány pracovitosti, píli, hospodárnosti, pořádkumilovnosti, čistotnosti, kuchařskému umění, ale také tolerantnosti ženy, hospodyně, kuchařky. Mnohé jsou věnovány mateřské lásce, citové vazbě dětí k matce, rodinné soudržnosti, spořádaným rodinným vztahům, šťastnému, harmonickému a útulnému domovu („Útulný domov, jediné štěstí“), víře („Kde víra, tam láska“), lásce, svatbě. Motivy pro tento okruh výšivek čerpali návrháři „kuchařek“ z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany („Lásku jsme si přísahali, slovo jsme si navždy dali“ ), z Máje Karla Hynka Máchy („Byl první máj, byl lásky čas“). Zastoupena je však také například tematika sociální a politická – první světová válka, vystěhovalectví v meziválečném období.

Základem „kuchařek“ je obvykle vybělené lněné nebo bavlněné plátno obdélníkového tvaru.

Obrazové motivy na nich byly vytvářeny (vyšívány) jednoduchými stehy, nejčastěji stonkovým, popřípadě křížkovým. Textová složka (písmena) je obvykle tvořena rovnými (plochými) stehy. Výšivky jsou většinou jednobarevné. Jsou tvořeny červenými, modrými nebo černými bavlnkami, popřípadě jejich kombinacemi. Zobrazené výjevy a nápisy  jsou obvykle opatřeny, doplněny, florálními motivy (větvemi, rostlinami, úponky, květy, plody …). V některých případech je florální motiv ústředním.

„Kuchařky“ byly takřka výlučně umísťovány do kuchyně. Byly zavěšovány na stěnu nad sporák, stůl … Sloužily jako ochrana před jejím znečištěním, sloužily též k zakrývání poškozených míst. Zároveň však stěnu, interiér kuchyně, zdobily, napomáhaly k vytváření příjemného domácího prostředí.

Vlastimil Havlík