Jindřich Vlček — malíř a legionář

Malíř a legionář Jindřich Vlček (6. září 1885 v Malé Skalici u České Skalice – 22. března 1968 v Hradci Králové) byl v letech 1900—1903 žákem odborné keramické školy v Teplicích – Šanově, v letech 1903—1905 studoval na Uměleckoprůmyslové škole ve Vídni, v letech 1905—1906 na pražské Akademii výtvarných umění. V letech 1906—1908 žil a pracoval (mimo jiné navrhoval reklamní filmové plakáty) v USA. Po návratu do Čech byl,  kvůli tomu, že se vyhnul nástupu do armády, vězněn. Po vojenské službě (1908—1911) žil a výtvarně pracoval v Hradci Králové. V červenci 1914 byl poslán na ruskou frontu. Byl raněn a na frontu se vrátil v září roku 1915. V říjnu téhož roku byl zajat a postupně internován v zajateckých táborech v Dárnici u Kyjeva, Orenburgu na Urale a v Berezovce u města Verchneudinsk na Sibiři. V době zajetí byl výtvarně činný. V Berezovce se v srpnu 1918 přihlásil do legií, v nichž působil zejména jako „malíř-reportér“. Do vlasti se vrátil v červnu 1920, po předcházející plavbě z Vladivostoku do Terstu. Byl přidělen Památníku národního osvobození v Praze, v němž se zabýval výtvarnou činností. Do výslužby odešel v roce 1925. V roce 1935 se s rodinou odstěhoval z Prahy do Hradce Králové. Od dvacátých do padesátých let intenzivně kreslil, maloval, zabýval se užitou tvorbou, vystavoval. Je rovněž autorem návrhů čtyř vydaných poštovních známek s legionářskou tematikou (1937—1938). Dochovaly se i jeho návrhy známek, které nebyly realizovány. Vlčkovy práce s válečnou a s pozdější sociálně-pracovní tematikou (doly, průmyslové závody, zemědělské práce aj.) a jeho práce věnované krajině mají kromě hodnoty výtvarné i velkou hodnotu dokumentační.