Ty děti mně největší starost dělají

Ve dnech 24. června – 12. srpna 2012 proběhne v hlavní výstavní síni Muzea Boženy Němcové výstava Ty děti mně největší starost dělají. Název výstavy je odvozen ze závěru dopisu Josefa Němce z přelomu roků 1856/1857, který psal manželce z místa své služby v korutanském Villachu, kde se pokoušel obnovit svou úřednickou dráhu. Dopis, který je dnes uložen v archivu Muzea Boženy Němcové v České Skalici, ilustruje mimo jiné upřímný zájem, který oba manželé věnovali po smrti nejstaršího ze synů svým třem dospívajícím dětem. (Dopis ZDE)

Výstava je koncipována jako několik vizuálních hesel věnovaných rodině Boženy Němcové, to znamená Josefu Němcovi, dětem a některým vnukům Prostřednictvím fotografií, dobových dokumentů a knih přibližuje nejen život potomků Boženy Němcové, ale zavede nás i do Tábora na konci 19. století.

Výstava je ojedinělá tím, že pomocí fotografií zachycuje příběh života potomků Boženy Němcové. V této expozici se poprvé mluví o jejích dětech jako o individuálních osobnostech, přibližuje jejich život a názory. Život syna Boženy Němcové Karla a mládí jeho dětí jsou úzce spjaty s Táborem, kde s přestávkami žil i Josef Němec. Za otcem i bratrem Karlem sem přijížděly i další dvě děti – Jaroslav z Ruska a Dora z Jičína.

Pojítkem a laskavým zázemím dětem i vnoučatům Boženy Němcové byla táborská rodina Šechtlů. Manželka zakladatele slavného fotografického rodu Šechtlů Kateřina byla nejen švagrovou Karla Němce, syna Boženy Němcové, ale současně i matkou jeho syna. Obě rodiny pojilo proto i v dalších generacích upřímné přátelství.  Dodnes jsou v Šechtlově archivu uloženy neznámé fotografie nejen dětí Boženy Němcové, ale i jejích vnuků.

Nejen Božena Němcová žila dramatický život, který v její době nebyl obvyklý. Její děti a někteří vnuci prožili životy, které za sebou zanechaly nesmazatelnou stopu – ať už materiální nebo duchovní. Tato netradiční výstava přibližuje historii jejich života.

Nevšední expozice nabídne místním obyvatelům i návštěvníků České Skalice více než 60 panelů s texty, fotografiemi a ilustracemi, které mapují život Josefa Němce a jeho všech čtyř dětí. Přibližuje nám i osud některých vnoučat, zejména Marie Záhořové-Němcové, učitelky, sociální pracovnice a zakladatelky YWCA. Expozice ukazuje, že i jednotliví členové rodiny Boženy Němcové byli vzrušujícími a inspirujícími osobnostmi.

Kurátorkou výstavy je Mgr. Yvetta Döflová z Památník národního písemnictví v Praze, který je spolupořadatelem výstavy, společně s Muzeem Šechtl & Voseček v Táboře.

Ty děti mně největší starost dělají
Muzeum Boženy Němcové v České Skalici
Hlavní výstavní síň
Výstava ke 150. výročí úmrtí Boženy Němcové. Osudy potomků manželů Němcových ve fotografii