75 let českoskalického Muzea textilu

Českoskalické Muzeum textilu je jediným muzeem v České republice specializovaným na historii textilní výroby. Patří k cílůmčeské trasy Evropských textilních cest. Muzejní sbírku tvoří soubor dokladů vývoje textilnictví,především textilního tisku. Sbírkové předměty pocházejí z českých zemí i ze zahraničí. Muzeum bylo založeno v roce 1936 ve Dvoře Králové nad Labem. V letech 1953 – 1962 bylo pobočkou pražskéhoUměleckoprůmyslového musea (dále UPM), v letech 1963 – 2007 jej spravoval královédvorský textilní podnik Tiba a od roku 2008 je opět pobočkou UPM.

Ve Dvoře Králové nad Labem se pro muzeum nepodařilo nalézt vhodný objekt. Na konci 70. let 20. století byla proto jeho sbírka umístěna do části památkově chráněného areálu bývalého kláštera voršilek v České Skalici – Malé Skalici, v jehož části sídlí od roku 1962 Muzeum Boženy Němcové. Expozice Muzea textilu byla v areálu veřejnosti zpřístupněna v roce 1990.

Sbírku muzea tvoří zejména textilie potištěné různými druhy tisku, pracovní nástroje, nářadí, náčiní, dokumentující historii zpracovávání textilních surovin, vývoj přádelnictví, tkalcovství, barvířství, textilního tisku. K vzácným položkám sbírky patří fragmenty koptských textilií nebo tkaniny domorodých obyvatel Senegalu a Súdánu. Její významnou součástí jsou doklady ke spolupráci výtvarných umělců, Mikoláše Alše, Josefa Čapka, Aloisa Fišárka, Emilie Frydecké, Jana Hladíka, Františka Kysely, Antonína Kybala, Zdenka Seydla, Karla Svolinského, Jiřího Trnky…, s textilní výrobou. Hodnotným oddílem sbírky je obsáhlý konvolut vzorníků – svazků s ukázkami výrobků našich i zahraničních textilních tiskáren a tkalcoven. Nejstarší vzorník pochází z roku 1828 a dokumentuje produkci tiskárny – kartounky v Praze na Smíchově.

Významnou součástí muzejní sbírky je odborná knihovna. Obsahuje tituly patřící textilní technologii, odborné textilní časopisy, technické a textilní slovníky, publikace věnované dějinám textilní výroby a odívání a umělecké textilní tvorbě. Nejstarším českým titulem knihovny je příručka Marka Tellera O lnu, jeho setí, připravování a předení z roku 1846. V muzejní sbírce jsou zastoupeny rovněž  dokumentární fotografiea filmy. Část sbírkových předmětů je vystavena v expozici, která má pět částí. Jsou věnovány přehledu vývoje rukodělné textilní výroby, hlavním druhům mechanizovaného textilního tisku, tradicím bavlnářské výroby a historii textilních tiskáren ve východních Čechách, dělnickému hnutí v kartounkách a textilních tiskárnách v letech 1781 – 1897, spolupráci výtvarných umělců s textilními tiskárnami a fragmentům tkanin Koptů – křesťanských potomků starých Egypťanů.

Součástmi expozice jsou tkalcovský stav, deskový potiskovací stroj – perotina, válcový tiskací stroj a stůl pro mechanizovaný filmový tisk, zařízení dílen vzorkaře – výrobce forem pro ruční tisk, modrotiskaře a rytce tiskacích válců. Svoji zručnost si mohou návštěvníci vyzkoušet na kobercovém stavu a  replice neolitického stavu.

Muzeum textilu pořádá ve spolupráci s Muzeem Boženy Němcové každoročně v průběhu hlavní sezóny několik tématických výstav. Od roku 1999 pořádají českoskalická muzea Bienále ateliérů textilní tvorby, jehož posláním je představovat výsledky současné, moderní textilní, oděvní a obuvní tvorby vysokoškoláků z České republiky a ze zahraničí, a od roku 2003 každoročně interaktivní program pro školní mládež Textilní řemesla aneb Jak krtek ke kalhotkám přišel.

Autor: Jana Matěnová, 2012