Obzory českých textilií

Posláním výstavy Obzory českých textilií (v loňském roce se s ní seznámili návštěvníci výstavních síní Design centra České republiky v Praze a v Brně) je návštěvníky seznámit s výsledky naší současné produkce textilií tradičních oborů i textilií technických, informovat je o úrovni současného českého textilního designu.

Vývoj textilní výroby ve vyspělejších státech, tedy i v České republice, musí směřovat (mimo jiné v důsledku konkurence „levného textilu“ z asijských zemí) k produkci výrobků s vysokou přidanou hodnotou, k „inteligentním textiliím“, které díky svým unikátním vlastnostem nacházejí uplatnění i v netradičních oblastech – ve stavebnictví, vodohospodářství, v potravinářské výrobě, zemědělství, ve výrobě hygienických pomůcek, ochranných oděvů, v medicíně, v automobilovém průmyslu, letectví, vojenství, chemickém průmyslu, v kosmickém výzkumu… Jde zejména o tzv. technické textilie. Ty jsou pro české textilní producenty velmi perspektivní, protože se vzhledem k vysoké náročnosti výroby nemusí prozatím obávat levné asijské konkurence. Poptávka po těchto textiliích přitom rychle roste. Jsou žádány nejenom odběrateli v uvedených, netradičních, oblastech, ale čím dál tím více také výrobci obuvi, sportovních či bytových textilií, koberců…

Oděvním, bytovým a dalším textiliím, které mají plnit, mimo jiné, i estetickou funkci, dodávají zmíněnou přidanou hodnotu nejenom moderní vlákna a materiály (gore-tex, sympatex, moira, nanovlákenné netkané textilie…), ale také jejich originální, s kreativitou, s výtvarnými schopnostmi a zkušenostmi vytvořené, esteticky hodnotné dezény. Právě o takové textilie mají a budou mít zájem výrobci oděvního a bytového textilu, výrobci  s perspektivou, producenti malosériového textilu, pružně, operativně reagující na zájem trhu, respektive zpracovatelé jejich produktů, textilní studia, módní ateliéry.

Návštěvníci se budou moci na výstavních stolech seznámit s ukázkami textilií nejrůznějšího druhu, uspořádaných do barevných celků evokujících měsíce ročních období. Panely jim přiblíží tři desítky z oblastí, v nichž nacházejí textilie v současné době uplatnění, k dispozici budou mít rovněž katalog s údaji o nejvýznamnějších událostech v dějinách textilnictví českých zemí od pravěku po současnost.

Realizátoři výstavy se pokusí ve výstavní síni navodit atmosféru textilních trendových výstav, salonů a veletrhů. Její návštěvníci se budou moci seznámit s pestrou obrazovou a textovou dokumentací současné situace českého textilu a na zmíněných stolech s tisícovkou popsaných vzorků, a to i prostřednictvím dotyku.

(Vlastimil Havlík)

SPOLEČENSKÉ SÍTĚ