Matka a dcera

Marie Bartošová je náchodskou rodačkou, na svou profesionální dráhu se však připravovala v Hradci Králové, kde absolvovala Pedagogickou fakultu, a s nímž spojila svůj tvůrčí i profesní život – učí zde na katedře výtvarné výchovy.

Podstatnou součástí tvorby Marie Bartošové je keramika, jejíž výrazové prostředky užívá autorka stále. A středobodem prací jsou lidé nebo alespoň svět lidí v různých podobách. Její postavy mohou být pak lidské nebo ne-lidské, jako například postavy antické mytologie, pro lidi jsou určeny předměty, které mají okolo sebe – v zahradě jako věci praktické nebo snad i zdánlivě nepraktické a zbytečné: kameny, valouny, odštěpky. Pod rukama Marie Bartošové se v nich (myslíme uvnitř nich) se odehrávají příběhy, otevírá podzemí, odhalují konvence či dokonce točí soukolí.

V posledním období se autorka však věnuje především geometrickým formám, skutečnost zjednodušuje na největší možnou míru a minimalizuje výrazové prostředky.

Výraznou součástí práce jsou dnes také propichované kompozice – pikáže, které jsou víceméně geometrického charakteru, abstraktně zaměřené: stopy zářezů a vpichů vytváří na rubové straně papíru plastické textury organizované do ploch a doplňované kresbou tužkou. Tyto textury jsou obdobné, jako vytváří na plochách svých keramických objektů sochařskými nástroji. Vizuálně, ale i vnitřně jsou tedy propojeny s její keramikou.

Petra Killarová, dcera Marie Bartošové, pedagožka Základní umělecké školy v Novém Městě nad Metují, studovala na střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově, kde se zaměřila na obor rytí kovů. Po studiích pracovala ve zlatnictví, kde se naučila vyrábět šperky a kde si osahala další dimenzi tvorby – v práci s materiálem a kamenem začala vytvářet malé plastiky pro tělo. Tato zkušenost se promítá i do současných prací prostřednictvím potřeby vkládat do soch různé předměty či jejich části.

Vysokou školu studovala v Ostravě, ovlivněna předním českým portrétistou profesorem Stanislavem Hanzíkem, absolvovala zde u Hanzíkova žáka, profesora Maria Kotrby.

S odkazem na zkušenosti s prací s miniaturami a požadavkem na zmiňovanou přesnost poukazuje autorka na to, že dnes jí snad proto vyhovuje monumentálnost a práce s prostorem.

Ráda modeluje v hlíně a své věci pak odlévá do trvalejších materiálů – laminátu nebo betonu. Menší věci, skici, vypaluje v hlíně.

O své tvorbě říká: „To, co nebylo dořečeno v mých plastikách, vychází ven v podobě obrazů, které jsou jakýmisi vysvětlivkami za textem. Odlitky soch nechávám tak, jak se zrodí z formy, syrové a neupravené, umocňuji tím celkovou expresivnost daného díla. Výrazovou hodnotu upřednostňuji před vizuální. Když se snažím o opak, anatomickou přesnost postav, vytrácí se mi vnitřní prostor a zbývá pouze skořepina bez ducha. Cítím se vlastně velmi svobodně, mohu-li si z figury nebo hlavy vzít pouze fragmenty, které mě v dané chvíli zajímají, pohrávat si s nimi, libovolně je přetvářet a nakonec z nich vytvořit kompozici, která ladí mé myšlence. Pohybuji se tedy v abstraktní rovině, která má konkrétní prvky, ale je jedno, použiji-li tvar nosu nebo nějaký geometrický symbol. Výpověď bude stejná.“

Petra Killarová nevysvětluje, co znamenají její věci, a nehovoří o tom, co a proč dělá. Kdyby dešifrovala zašifrované, nebylo by by podle ní pak třeba šifrovat. Seznamuje nás tak se svými tajemstvími, která nosí v sobě a občas se o ně s námi podělí. „Kouzlo přestává být kouzlem, ale stává se technikou, zjistíme-li, jak se dělá,“ říká. „I já mám svůj jazyk, a kdo rozumí, neptá se, většinou je to vzájemné. Kdo se ptá, dozví se pokaždé něco jiného, ne podstatu.“

Autorka nechce neproblematizovat, nechce reagovat na společenskou ani politickou situaci a snaží se jakkoliv vyvarovat výlevu bolestných stavů do hmoty. Věří totiž, že „co hmotou prozáří, vyzáří se opět zpět.“

(Milan Horký)