mapa stránek

cz  en  pl

Zasílání novinek

Vyhledávání

logo

Textil v tvorbě Marie Fischerové-Kvěchové

V červnu a červenci bude patřit výstavní síň Na chodbě areálu českoskalických muzeí výsledkům málo známé oblasti tvorby umělkyně, od jejíhož narození uplyne na jaře příštího roku 115 let.

Marie Fischerová-Kvěchová se narodila 24. 3. 1892 v Kutné Hoře. Absolvovala pražskou Uměleckoprůmyslovou školu, navštěvovala malířské školy „Cola Rossi“ a „Croquis“ v Paříži. Stálým zdrojem její dlouholeté tvorby (zemřela v dvaadevadesáti letech, 2. 6. 1984) bylo lidové umění, děti a jejich svět. Ilustrovala řadu knih (Kožíškův slabikář Poupata, Babičku B. Němcové, Karafiátovy Broučky…), její kresby se objevovaly na dopisnicích, plakátech…, je autorkou souboru 25 studií lidových krojů. Na výstavě dekorativního umění v Paříži roku 1925 byly její práce po zásluze oceněny zlatou medailí.

Téměř neznámé jsou výsledky umělčiny malířské tvorby (před patnácti lety se s nimi – zejména s pařížskými motivy – , a s ilustracemi a kresbami, mohla veřejnost seznámit zásluhou galerie výtvarného umění v Náchodě) a výsledky její výtvarné činnosti spjaté s textilem. Tvořila krojové studie a kalendáře, navrhovala textilní dezény, oděvní součásti, kostýmy. Spolupracovala s renomovanou královédvorskou textilní firmou Josef Sochor, s pražským družstvem Zádruha, které nejen zprostředkovávalo prodej lidových výrobků, ale textilie různého druhu i vyrábělo (návrhy na ně vytvářeli přední výtvarníci)…

V České Skalici budou vystaveny – ve většině případů vůbec poprvé – doklady textilní tvorby Marie Fischerové-Kvěchové zapůjčené z rodinné pozůstalosti a ze sbírek Textilního muzea TIBA.

(Vlastimil Havlík)

Kategorie:

NAŠE EXPOZICE

MALOSKALICKÝ AREÁL
Život Boženy Němcové
Historie textilní výroby
Maloskalická tvrz

BARUNČINA ŠKOLA
Stará škola
Muzeum 1866

NAUČNÁ STEZKA
Babiččino údolí

RYCHLÁ VOLBA

Muzeum B. Němcové
Maloskalická 47
552 03 Česká Skalice
+420 491 451 285
info@muzeumbn.cz

Doporučujeme

Pro správu majetku používáme SW KLID
Software pro správu a údržbu majetku SW KLID


Region Adršpach – ubytování a zážitky