Textil v tvorbě Marie Fischerové-Kvěchové

V červnu a červenci bude patřit výstavní síň Na chodbě areálu českoskalických muzeí výsledkům málo známé oblasti tvorby umělkyně, od jejíhož narození uplyne na jaře příštího roku 115 let.

Marie Fischerová-Kvěchová se narodila 24. 3. 1892 v Kutné Hoře. Absolvovala pražskou Uměleckoprůmyslovou školu, navštěvovala malířské školy „Cola Rossi“ a „Croquis“ v Paříži. Stálým zdrojem její dlouholeté tvorby (zemřela v dvaadevadesáti letech, 2. 6. 1984) bylo lidové umění, děti a jejich svět. Ilustrovala řadu knih (Kožíškův slabikář Poupata, Babičku B. Němcové, Karafiátovy Broučky…), její kresby se objevovaly na dopisnicích, plakátech…, je autorkou souboru 25 studií lidových krojů. Na výstavě dekorativního umění v Paříži roku 1925 byly její práce po zásluze oceněny zlatou medailí.

Téměř neznámé jsou výsledky umělčiny malířské tvorby (před patnácti lety se s nimi – zejména s pařížskými motivy – , a s ilustracemi a kresbami, mohla veřejnost seznámit zásluhou galerie výtvarného umění v Náchodě) a výsledky její výtvarné činnosti spjaté s textilem. Tvořila krojové studie a kalendáře, navrhovala textilní dezény, oděvní součásti, kostýmy. Spolupracovala s renomovanou královédvorskou textilní firmou Josef Sochor, s pražským družstvem Zádruha, které nejen zprostředkovávalo prodej lidových výrobků, ale textilie různého druhu i vyrábělo (návrhy na ně vytvářeli přední výtvarníci)…

V České Skalici budou vystaveny – ve většině případů vůbec poprvé – doklady textilní tvorby Marie Fischerové-Kvěchové zapůjčené z rodinné pozůstalosti a ze sbírek Textilního muzea TIBA.

(Vlastimil Havlík)

SPOLEČENSKÉ SÍTĚ