Adolf Kašpar, ilustrátor Babičky

Výstava ke 150. výročí prvního vydání Babičky
Adolf Kašpar se narodil na Šumpersku v roce, kdy maloskalický hostinský Steidler prodal svou hospodu (dnes hlavní budova Muzea Boženy Němcové) voršilskému řádu. Kašparova rodina žila díky vlastnímu koloniálu skromně, přesto udržela syny na studiích. Adolf, nejmladší z nich, byl mizerným studentem – po přechodu do olomoucké školy musel jen do prvního ročníku chodit tři roky. Docházka nebyla vzorná, častěji byl potkáván v ulicích města, kde kreslil zanikající zákoutí a zajímavé lidské typy.

Díky knihkupci Prombergerovi a známému malíři Schwaigerovi se ještě za studií dostal k ilustrátorské práci a po (ostudně slabé) maturitě na akademii. Rovněž tam měl kvůli častým absencím problémy – profesor Pirner byl již v druhém ročníku nucen zvažovat vyloučení ze studijní skupiny. A tehdy Adolf Kašpar představil své ilustrace k Babičce. Začala éra slavného kreslíře…!

Desítky originálních ilustrací k Babičce a Panu učiteli, ilustrace k Pohorské vesnici, Jiráskovu Bratrstvu či sto let staré fotografické předlohy pro ilustrace – to vše ze sbírek Památníku národního písemnictví v Praze, Muzea Boženy Němcové v České Skalici, Vlastivědného muzea v Šumperku a Národního muzea v Praze si můžete prohlédnou ve výstavní síni českoskalických muzeí do 11. září 2005. Vernisáž výstavy proběhne 17. července v 10 hodin v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové. Srdečně Vás zveme.

A ještě slovníkové heslo: Kašpar Adolf č. malíř, grafik a ilustrátor, * 27. 12. 1877 Bludov u Moravského Šumperka, † 29. 6. 1934 Železná Ruda; jeden z nejvýzn. představitelů domácí knižní ilustrace počátku 20. st., pokračovatel díla M. Alše; proslul ilustracemi knih B. Němcové (Babička), F. Bartoše (Kytice z lidového básnictví našim dětem) a tvorby A. Jiráska (Filosofská historie, F. L. Věk, Temno, U nás); též volná graf. a malířská tvorba.