Kapesník, kapesník

Zkuste bez rozmýšlení říci první, co vás napadne, když řeknu slovo kapesník…rýma, nachlazení, zpocené čelo, pláč nebo snad slzy? Každého napadne určitě něco a za chvíli bychom zjistili, k čemu všemu je ten kousek látky třeba. Provází nás po celý náš život, při radosti, smutku i nemoci. Buď leží pěkně vyžehlený v zásuvce a nebo se krčí někde v kapse, aby byl po ruce.

Historie kapesníku sahá až do starého Říma, ale předmětem obecnější potřeby se stal až v 18. století. Předtím byl spíš bohatě zdobeným módním doplňkem a známkou urozenosti.

Ani v dnešní době nám kapesníky neslouží jen k osobní hygieně. Mnohdy opatrujeme i kapesníčky krásně zdobené, abychom se mohli potěšit jejich půvabem. Jsou lidé, kteří kouzlu kapesníčků cele propadli a jejich shromažďování je stojí většinu volného času. Kapesníčky se dědí jako poklady v rodinách po celé generace, věnují se jako dárek, třeba v tanečních hodinách, a určitě vás napadají další možnosti, při kterých mohou kapesníčky udělat velkou radost.

V Textilním muzeu TIBA v České Skalici budete mít možnost ve dnech 10. 6. – 17. 8. 2005 shlédnout výstavu Kapesník, kapesník, kapesník…všude samý kapesník, která se vám pokusí, alespoň částečně, zmapovat historii vývoje kapesníku, přinese několik zajímavostí o kapesnících, ale hlavně vás chce potěšit spoustou krásných zdobených, vyšívaných a památečních kapesníčků, které nám zapůjčili sběratelé i soukromé osoby.

(Pavla Knápková)